Brain (počítačový vírus)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Obraz infikovaného boot sektoru

Brain je štandardný názov pre počítačový vírus , ktorého prvá verzia sa objavila v januári 1986,[1] a je považovaný za prvý počítačový vírus pre MS-DOS. Infikuje boot sektor na pamäťových médiách formátu DOS FAT. Brain bol napísaný dvomi bratmi, menovite Basit Farooq Alvi a Amjad Farooq Alvi,[2] z Lahore, Pandžábu, Pakistan.

Popis[upraviť | upraviť kód]

Brain ovplyvňuje IBM PC náhradou pôvodného boot sektora infikovaným, z už infikovanej diskety. Pôvodný boot sektor je presunutý do inej časti disku a je označený ako poškodený. Infikované disky majú obyčajne päť kilobajtov chybných sektorov. Označenie disku (napr. C:\, Data, atď.) sa zmení na ©Brain, a v infikovaných boot sektoroch je možné nájsť nasledujúci text:

Welcome to the Dungeon (c) 1986 Basie & Amends (pvt) Ltd VIRUS_SHOE RECORD V9.0 Dedicated to the dynamic memories of millions of viruses who are no longer with us today - Thanks GOODNESS!! BEWARE OF THE er..VIRUS : this program is catching program follows after these messages....$#@%$@!!

Existuje viacero menších či väčších variácií vírusu, so zmenami vo vyššie uvedenom texte. Vírus spomaľuje disketovú jednotku/y a spotrebováva 7KB pamäte (vtedy to bolo veľké množstvo). Bratia sa vyjadrili pre časopis Time, že vírus napísali aby ochránili svoj lekársky softvér od pirátstva, a ochrana autorských práv bola jediným cieľom vírusu Brain.[3] Tajomnú správu "Welcome to Dungeon", odkaz na rané programátorské fórum, bol pridaný až neskôr, keďže bratia najprv vydali beta verziu.

Brain nerieši oddiely pevného disku, a vyhýba sa infikovanie pevných diskov kontrolou msb bitu v čísle danej jednotky. Brain neinfikuje disk, ak je daný bit 0, narozdiel do ostatných vírusov tej doby. Nie je teda až taký deštruktívny. Mnoho používateľov infikovaných strojov si tento vírus ani nevšimli, keďže postihoval hlavne rýchlosť prístupu k disketám.

Vírus sa objavil s adresami autorov a s tromi telefónnymi číslami s odkazom "Pozor na vírus, kontaktujte nás pre vakcináciu":

Welcome to the Dungeon © 1986 Brain & Amjads (pvt). BRAIN COMPUTER SERVICES 730 IZANAMI

BLOCK ALLAMA IQBAL TOWN LAHORE-PAKISTAN PHONE: 430791,443248,280530. Beware of this VIRUS.... Contact us for vaccination

Pôvodný softvér, ktorý chceli ochrániť, slúžil na monitorovanie srdca, pre IBM PC. Tento vírus mal zastaviť šírenie nelegálnych kópií disku, občas však pri infikovaní diskety od Applu upravil posledných 5 KB na tejto diskete, ale kvôli inému formátu ju poškodil. 

Reakcia autorov[upraviť | upraviť kód]

Keď bratia začali dostávať veľké množstvo telefonátov od ľudí z Anglicka, Spojených Štátoch a iných, aby vyčistili ich PC, boli omráčení a snažili sa im vysvetliť, že poškodenie nebol zámer.

Autori dnes pracujú v spoločnosti s názvom Brain Telecommunication Limited so sídlom v Pakistane.

Varianty[upraviť | upraviť kód]

Ashar je staršia verzia vírusu Brain. Existuje šesť variant, z ktorých každá má inú správu.

Odkazy[upraviť | upraviť kód]

  1. Leyden, John (January 19, 2006).
  2. Avoine, Gildas; Pascal Junod; Philippe Oechslin (2007).
  3. Philip Elmer-Dewitt; Ross H. Munro/Lahore (September 26, 1988).

Externé odkazy[upraviť | upraviť kód]

Zdroj[upraviť | upraviť kód]