Preskočiť na obsah

Brendon Urie

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Brendon Urie
Brendon Urie (2013)
Brendon Urie (2013)
Základné informácie
Rodné meno Brendon Boyd Urie
Narodenie 12. apríl 1987 (37 rokov)
St. George, Utah, USA
Bydlisko Las Vegas, Nevada, USA
Pôsobenie spevák, skladateľ, hudobník, multiinštrumentalista
Žáner Pop rock, pop, pop punk, baroque pop, alternative rock, synthpop
Hrá na nástrojoch spev, gitara, klávesy, bicie, basgitara
Roky pôsob. 2004 – súčasnosť
Vydavateľstvá DCD2, Fueled by Ramen
Súvisiace
články
Panic! at the Disco
Webstránka panicatthedisco.com

Brendon Boyd Urie (* 12. apríl 1987, St. George, Utah, USA) je americký spevák a multiinštrumentalista. Je najviac známy ako hlavný spevák skupiny Panic! at the Disco, v ktorej je momentálne jediným členom.

Skorší život[upraviť | upraviť zdroj]

Urie sa narodil v St. George v Utahu. Je piatym a najmladším dieťaťom narodeným Grace a Boydovi Urie. Vyrástol v mormónskej rodine, avšak v svojich 17tich rokoch odstúpil od viery. Brendon chodil na Palo Verde High School, kde stretol dnes už bývalého basgitaristu jeho skupiny Brenta Wilsona.

Pracoval v tropickom Smoothie Cafe bare, aby mohol zaplatiť nájomné jeho kapele za priestory, kde nacvičovali. V kaviarni Urie často spieval pre zákazníkov. Vysvetlil: „Spieval by som hocičo, čo som v tej dobe počúval, ale tiež som v pokoji prijímal požiadavky. Spomínam si, že som spieval niektoré piesne Scorpions, niektoré W.A.S.P. hymny osemdesiatych rokov sú zvyčajne dobré pre sprepitné. Niektorým ľuďom sa to páčilo, a niektorým ľudom nie. Musel som rešpektovať želania iných ľudí, ale pár ľudí za mnou chodilo a chcelo, aby som im zaspieval za nejaké peniaze navyše. To je vždy zábava.

Kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

Panic! at the Disco[upraviť | upraviť zdroj]

Urie sa stretol a Brentom Wilsonom, pričom chodil na gitarové kurzy ponúkané na svojej strednej škole. Wilson žiadal od Brendona vyskúšať rolu gitaristu už v spomínanej skupine Panic! at the Disco, pretože práve v tom čase hľadali náhradu. Ryan Ross bol pôvodne ich spevákom. Keď Urie zaspieval Rossovi počas skúšky, všetci boli ohromení hlasovými schopnosťami Brendona a nakoniec bol vybraný ako ich spevák.

Od tej doby, skupina Panic! at the Disco vydala 5 štúdiových albumov s Brendonom ako spevákom. Album A Fever You Can't Sweat Out bol vydaný v roku 2005. Pre svoj druhý album Pretty. Odd. (2008), Urie tiež vzal na seba zodpovednosť pri písaní textov a napísal dve zo skladieb na albume sám; tieto skladby sú „I Have Friends in Holy Spaces“ a tiež obľúbené „Folkin' Around“. Tiež napísal „New Perspective“ pre soundtrack k filmu Pozor, hryzie! (Jennifer's Body).

Dňa 22. marca 2011 kapela vydala svoj tretí album Vices and Virtues, už bez Ryana Rossa a Jona Walkera. Dňa 8. októbra 2013 vydali štvrtý album, Too Weird to Live, Too Rare to Die! Tento album debutoval na druhom mieste v prestížnom rebríčku Billboard 200. Dňa 21. júla 2014 Urie vyhral cenu za „najlepšieho speváka“ na Alternative Press Music Awards. V roku 2015 bubeník Spencer Smith opustil kapelu a basgitarista Dallon Weekes bol degradovaný na člena turné, takže Brendon Urie zostal ako jediný oficiálny člen skupiny.

Osobný život[upraviť | upraviť zdroj]

V septembri 2011 bolo potvrdené, že Brendon Urie sa zasnúbil so Sarah Orzechowski (narodenou v roku 1987). Pár sa vzal 27. apríla 2013.

Urie vraví, že „experimentoval“ s mužmi, ale tiež hovorí: „Myslím, že keby som mal zaradiť sám seba, povedal by som, že som heterosexuál.

No len nedávno sa verejne priznal k tomu, že je pansexuál.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Brendon Urie