Brennerská železnica

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Trasa Brennerskej železnice

Brennerská železnica (nem. Brennerbahn, tal. Ferrovia del Brennero) je železničná trať, vedúca z Innsbrucku do Verony cez Brennerský priesmyk. Trať spája rakúske a talianske železnice a má dĺžku 276,616 km.

História[upraviť | upraviť zdroj]

Záujmy Rakúska-Uhorska v tejto oblasti viedli v polovici 19. storočia k vybudovaniu železničnej trate, ktorá mala prepojiť Rakúsko s Benátskom. Rýchle dopravné spojenie malo veľký strategický význam, tak vojenský, ako aj hospodársky. Výstavba pod vedením inžiniera Karla von Etzela začala z talianskej strany od Verony a po Bolzano bola dokončená už v roku 1859. Vojna za nezávislosť Talianska spomalila výstavbu trate, no spojenie bolo dokončené 24. augusta 1867.

Posunom hranice v roku 1861 prešla časť trate pod správu Talianska, po I. svetovej vojne sa hranica medzi Rakúskom a Talianskom presunula až do Brennerského priesmyku. Tým došlo k rozdeleniu trate medzi obe krajiny. Elektrifikácia trate bola realizovaná v rokoch 19291934.

Po roku 1994 dokončili práce na novom 12,75 km dlhom Brennerskom tuneli, ktorý je súčasťou nového úseku, odkláňajúceho nákladnú dopravu mimo Innsbrucku. Nové úseky, zrýchľujúce dopravu boli vybudované aj v Taliansku a pribudli tak napríklad tunely Sciliar (13 159 metrov, r. 1994), Pflersch (7 267 m, r. 1999) a Cardno (3 939 m, r. 1998).

Trať v Brennerskom priesmyku

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Brenner Railway na anglickej Wikipédii.