Preskočiť na obsah

Bright Star Catalogue

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Andromeda, konštelačná mapa z katalógu

The Bright Star Catalogue, tiež známy ako Yale Catalogue of Bright Stars alebo Yale Bright Star Catalogue je katalóg obsahujúci všetky hviezdy, ktoré sú jasnejšie ako 6,5 mag. Je následníkom astronomického katalógu Harvard Revised Photometry catalogue, ktorý v roku 1908 vydal Edward Charles Pickering.

Bright Star katalóg vyšiel v roku 1930 v prvom vydaní; posledná tlačená verzia potom v roku 1982 ako 4. vydanie katalógu. V roku 1983 vyšiel ešte jeho dodatok, ktorý obsahuje ďalších 2 603 hviezd do magnitúdy 7,1. Posledné, piate vydanie katalógu je od roku 1991 k dispozícii iba online ako elektronická verzia.

Katalóg obsahuje 9 110 objektov, z ktorých bolo neskôr 14 identifikovaných ako novy, alebo ako extragalaktické objekty - tieto objekty sú zachované aj v ďalších vydaniach katalógu z dôvodu udržania číslovania.

Z podobného dôvodu sa pre odkaz na objekty z Bright Star katalógu používa stále skratka HR (Harvard Revised), aby bolo zachované rovnaké číslovanie objektov ako v jeho predchodcovi Harvard Revised Photometry Catalogue. Pre vlastný katalóg sa občas používajú skratky BS alebo YBS.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Bright Star katalog na českej Wikipédii.