Bruce Dickinson

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Bruce Dickinson
Bruce Dickinson in Stuttgart 1999 (3rd version).jpg
Základné informácie
Popis umelca britský spevák, hudobník, DJ a pilot
Rodné meno Paul Bruce Dickinson
Narodenie 7. august 1958 (62 rokov)
Worksop, Nottinghamshire
Žáner Heavy metal
Hrá na nástroje spev, gitara
Roky pôsob. 1976 – súčasnosť
Vydavateľstvá EMI
PHANTOM
Súvisiace
články
Iron Maiden
Samson
Webstránka screamforme.com

Bruce Dickinson (* 7. august 1958, Worksop, Nottinghamshire) je britský spevák, skladateľ, hudobník, pilot leteckej spoločnosti, podnikateľ. Je hlavným spevákom britskej heavy metalovej skupiny Iron Maiden a je známy svojou širokou ponukou operného vokálneho štýlu a energetickej scény.

Narodil sa v Worksope v Nottinghamshire. Dickinson začal svoju kariéru v hudbe, ktorá sa venovala malým krčmovým kapelám v 70-tých rokoch, keď navštevoval školu v Sheffielde a na univerzite v Londýne. V roku 1979 nastúpil do novej vlny britskej heavy metalovej skupiny Samson, s ktorou získal nejakú popularitu pod názvom Bruce Bruce a vystupoval na dvoch štúdiových nahrávkach. Skupinu Samson opustil v roku 1981, aby sa pripojil k Iron Maiden, nahradil Paula Di'Anna, a debutoval na ich album The Number of the Beast (1982). Počas svojej prvej držby v skupine vydali v 80. rokoch sériu platinových a zlatých albumov v USA a Veľkej Británii.

Dickinson opustil Iron Maiden v roku 1993 (nahrádza ho Blaze Bayley), aby pokračoval v sólovej kariére, ktorá ho videla experimentovať so širokou škálou heavy metalových a rockových štýlov. Ku kapele sa vrátil v roku 1999 spolu s gitaristom Adrianom Smithom, s ktorým vydal päť ďalších štúdiových albumov. Od svojho návratu do Iron Maiden vydal v roku 2005 ďalší sólový rekord - Tyranny of Souls. Jeho mladší bratranec Rob Dickinson je bývalým spevákom britskej alternatívnej rockovej kapely Catherine Wheel, zatiaľ čo jeho syn Austin čelil metalcore kapele Rise to Remain.

Mimo jeho kariéry v hudbe je Dickinson známy svojou širokou škálou ďalších aktivít. Najvýraznejšie sa venoval kariére ako komerčný pilot spoločnosti Astraeus Airlines, čo viedlo k mnohým mediálnym podujatiam, ako napríklad kapitánom Iron Maiden prestavaného charterového lietadla Ed Force One počas ich svetových turné. Po uzavretí spoločnosti Astraeus vytvoril v roku 2012 vlastnú leteckú a pilotnú tréningovú spoločnosť Cardiff Aviation. Dickinson predstavil svoju vlastnú rozhlasovú reláciu na BBC Radio 6 Music v rokoch 2002 až 2010 a tiež hostil televízne dokumenty, autorov románov a filmových scenárov, vytvoril úspešné pivo Robinsons Brewery a medzinárodne súťažil v šerme.

Podľa internetovej stránky All Music Guide je Dickinson najvýznamnejším spevákom éry britského heavy metalu 80. rokoch.[1]

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Paul Bruce Dickinson sa narodil v malom baníckom mestečku Worksop v strednom Anglicku. Jeho matka pracovala čiastočne v obchode s obuvou a jeho otec bol mechanik v armáde. Keď mal Dickinson nastúpiť do školy presťahovali sa do Sheffieldu, najbližšieho väčšieho mesta.

Hudobná kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

Začínal v školských kapelách Styx, Speed a Shots.

Neskôr začal hrať s Paulom Samsonom v jeho kapele Samson, ktorá patrila k predstaviteľom novej vlny britského heavy metalu, spolu s kapelami Iron Maiden, Saxon, Judas Priest a Def Leppard. Bruce s nimi nahral dva albumy – v roku 1980 Head On a v roku 1981 Shock Tactics.

Okrem účinkovania v skupine Iron Maiden, vydal aj 6 sólových albumov (prvý v roku 1990)

Diskografia[upraviť | upraviť zdroj]

Sólová dráha[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. PRATO, Greg. Bruce Dickinson [online]. Allmusic.com, [cit. 2007-01-30]. Dostupné online.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]