Preskočiť na obsah

Bryndzové halušky

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Tradičné bryndzové halušky s opraženou slaninou
Bryndzové halušky s opraženou slaninou a prizdobené

Bryndzové haluškyslovenské národné jedlo. Pripravujú sa zo zemiakov, múky, soli, bryndze a slaniny.[1] Častým doplnkom bryndzových halušiek je pohár kyslého mlieka, mlieka, alebo žinčice.

Podstatnou súčasťou halušiek sú zemiaky, ale tie sa na Slovensku udomácnili až niekedy v 19. storočí. Presne v tom istom storočí, v ktorom sa datuje úpadok ovčiarstva na Slovensku. Každodenným jedlom boli kaše, najmä jačmenná, pohánková a prosná. Obľúbené boli aj strukoviny, údeniny a hlúboviny. To, čo robí bryndzové halušky národným jedlom Slovákov, je ich jedinečnosť v rámci celosvetovej gastronómie.

Príprava[upraviť | upraviť zdroj]

Základ tvoria postrúhané surové zemiaky zmiešané s múkou a soľou (niekedy sa dáva aj vajíčko, ale halušky sú vtedy tvrdšie). Takto pripravené cesto sa následne vo forme halušiek, teda malých kúskov, uvarí vo vode. Uvarené halušky sa zmiešajú s bryndzou, polejú sa 3-5 lyžicami vody, v ktorej sa varili halušky a dochutia opraženou slaninou. Podľa chuti sa môže pridať aj kyslá smotana.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. STOLIČNÁ-MIKOLAJOVÁ, Rastislava. Jedlo ako kľúč ku kultúre: Geneticko-historické a sémantické aspekty nášho stravovania. [s.l.] : Matica slovenská, 2004. Dostupné online. ISBN 9788070907658.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]