Bundesanstalt Technisches Hilfswerk

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Znak Technisches Hilfswerk

Bundesanstalt Technisches Hilfswerk (doslova nem. Spolková inštitúcia Technická pomocná činnosť (ľuďom v núdzi), skratka THW) je štátna organizácia Spolkovej republiky Nemecko. Až 99% členov tvoria dobrovoľníci.

Dejiny[upraviť | upraviť zdroj]

Historické vozidlá THW

Organizácia Technisches Hilfswerk bola založená po druhej svetovej vojne, roku 1950. Jej hlavným cieľom bola civilná obrana štátu v prípade vojny. V priebehu desaťročí sa však spektrum jej úloh a možností značne rozšírilo a preorientovalo na záchranársku činnosť, najmä počas živelných pohrôm.

Najväčšou katastrofou, ktorej sa zúčastnili príslušníci THW, boli veľké záplavy na rieke Labe vo východnom Nemecku, v auguste 2002. Na operácii sa zúčastnilo asi 24 000 pracovníkov THW. Pomáhali pri záchrane ohrozených a zranených osôb, evakuácií a odstraňovaní následkov katastofy.

Najväčšou akciou mimo územia Nemecka bol zásah vo Francúzsku v roku 2000, keď silné búrky spustošili veľkú časť územia. Pracovníci THW vypomáhali najmä pri obnovovaní poškodenej elektrifikácie, najmä pre nemocnice a ďalšie dôležité inštitúcie.

Organizácia THW je taktiež aktívna pri mnohých katastrofách v zahraničí, aj mimo Európy, napr. pri zemetrasení v Indickom oceáne v roku 2004, hurikáne Katrina v USA roku 2005 alebo pri ničivom zemetrasení v oblasti Kašmíre v južnej Ázií roku 2005.

Úlohy a poslanie[upraviť | upraviť zdroj]

Pracovníci THW odstraňujú následky dopravnej nehody

Úlohy THW sú podrobne opísané v zákone NSR nazývanom Helferrechtsgesetz (Zákom o práve pomáhajúcich). Tieto úlohy sú:

  • Technická pomoc v Nemecku ako súčasť opatrení civilnej ochrany
  • Technická a humanitárna pomoc v zahraničí
  • Technická a logistická pomoc v rámci jednotlivých vládnych i mimovládnych organizácií, napr. hasiči, polícia alebo colné orgány.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]