Bunkové delenie

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Bunkové delenie je časť bunkového cyklu, počas ktorého sa rodičovská bunka rozdelí na dcérske bunky. Obvykle mu predchádza delenie bunkového jadra (u Eukaryotov).

Typy bunkového delenia[upraviť | upraviť zdroj]

  • Amitóza - delenie bunky prostým zaškrtením. Nediferencujú sa pri ňom chromozómy a nie je zabezpečené rovnomerné rozdelenie genetickej informácie. U vyšších organizmov je tento typ delenia pre bunky vysoko špecializovaných tkanív alebo pre degenerujúce či nádorové bunky. U nižších organizmov môže rozumne fungovať pri delení viacjadrových útvarov.
  • Mitóza (mitotické delenie) bunky zabezpečuje rovnomerné odovzdanie genetickej informácie dcérskym bunkám a zachovanie pôvodného počtu chromozómov. Rozdeleniu bunky predchádza rozdelenie bunkového jadra.
  • Meióza (meiotické delenie) bunky sa skladá z dvoch po sebe nasledujúcich delení (výsledkom sú teda 4 bunky) a zabezpečuje redukciu počtu chromozómov (presnejšie sád chromozómov) v dcérskych bunkách na polovicu (2n → 1n, resp. 4n → 2n). Vzniknuté bunky sa volajú pohlavné bunky (gaméty).