Calvinov-Bensonov cyklus

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Calvinov-Bensonov cyklus alebo C3 cyklus (prvé stále produkty, ktoré pri ňom vznikajú obsahujú 3 atómy uhlíka) je chemická reakcia objavená Melvinom Calvinom (spolu s Andrew Bensonom), ktorú využívajú predovšetkým rastliny miernych a chladných pásiem. Teplota v týchto oblastiach nie je vysoká a fotorespirácia neprevláda nad fotosyntézou. Skladá sa z 3 fáz:

  • Karboxylácia alebo fixácia CO2 na ribulóza-1,5-bisfosfát – je katalyzovaná enzýmom RuBisCO (ribulóza-1,5-bisfosfát-karboxyláza/oxygenáza), pričom vzniká adičný produkt, štiepiaci sa na 2 molekuly 3-fosfoglycerátu
  • redukcia 3-fosfoglycerátu – s pomocou enzýmu a NADPH sa redukuje na glyceraldehyd-3-fosfát. Vždy jedna molekula glyceraldehyd-3-fosfátu zo šiestich opúšťa cyklus a syntetizujú sa z nej ďalšie látky (sacharidy, škrob, bielkoviny atď.)
  • regenerácia ribulóza-1,5-bisfosfátu – zo zvyšných piatich molekúl glyceraldehyd-3-fosfátu v regeneračnej fáze vznikajú opäť 3 molekuly ribulóza-5-fosfátu a ich následnou fosforyláciou ATP vznikajú 3 molekuly ribulóza-1,5-bisfosfátu.

Calvinov cyklus sa tak uzatvára. Z troch molekúl ribulóza-1,5-bisfosfátu a troch molekúl CO2, vzniknú tri molekuly ribulóza-1,5-bisfosfátu a jedna molekula glyceraldehyd-3-fosfátu.