Melvin Calvin

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Melvin Calvin
Melvin Calvin
americký chemik

Narodenie 8. apríl 1911
Saint Paul, USA
Úmrtie 8. január 1997 (85 rokov)
Berkeley,USA
Nositeľ Nobelovej ceny

Melvin Calvin (* 8. apríl 1911, Saint Paul – † 8. január 1997, Berkeley) bol americký chemik a biochemik známy pre objavenie Calvinovho-Bensonovho cyklus (spolu s Andrew Bensonom), za čo bol ocenený v roku 1961 Nobelovou cenou.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Narodil sa v Saint Paul, Minnesota. Bol synom židovského imigranta z Litvy, Calvin vyštudoval na Minnesotskej univerzite v roku 1935 a neskôr tam získal aj titul PhD. Strávil potom niekoľko rokov pracovaním na svojom postdoktoráte na Manchesterskej univerzite. V roku 1942 sa oženil s Genevieve Jemtegaardovou, mali spolu 3 deti, dve dcéry a syna.

Calvin prišiel na Kalifornskú univerzitu v Berkeley, v roku 1937 nastúpil ako inštruktor a v roku 1947 bol povýšený na profesora chémie. V roku 1963 mu bol pridelený ďalší titul profesora molekulovej biológie. Založil a riadil Laboratory of Chemical Biodynamics a súčasne riadil Berkeley Radiation Laboratory, kde viedol mnoho zo svojich výskumov až do dôchodku v roku 1980.

Použitím izotopu uhlíka-14 ako stopovača, Calvin a jeho tím zmapovali kompletnú cestu ako uhlík cestoval cez rastlinu počas fotosyntézy, začínajúc absorbovaným atmosferického oxidu uhličitého až na premenu na uhľohydráty a iné organické zlúčeniny. Počas skúmania, Calvinova skupina prezentovala, že slnečné svetlo vplýva na chlorofyl a podporuje tvorbu organických zlúčenín lepšie ako oxid uhličitý, čo sa dovtedy predpokladalo. V jeho posledných rokoch štúdia študoval použitie olejových rastlín ako obnoviteľný zdroj energie. Takisto strávil mnoho rokov testovaním chemickej evolúcie a života, napísal aj knihu o danej téme. Tá bola publikovaná v roku 1969. Calvin takisto študoval organickú geochémiu, chemické karcinogény a analyzoval mesačné kamene.

Slúžil vo Vedeckom poradnom výbore počas úradovania Kennedyho a Johnsona a pracoval aj v Úrade vedy a technológie ako vedúci poradca prezidenta. Bol zvolený do Národnej akadémie vied, kde bol predsedom Výboru vedy a Vernej politiky, Kráľovskej vedeckej spoločnosti, Japonskej Akadémie a Kráľovskej Holandskej akadémie vedy.

Okrem Nobelovej ceny za chémiu, ktorou bol ocenený v roku 1961, dostal ocenenia ako National Medal of Science, ktorú získal v roku 1989, Priestleyho Medailu od Americkej chemickej spoločnosti, Davyho Medailu od Kráľovskej spoločnosti v Londýne a Gold Medal od Amerického inštitútu chémie.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]