Paul John Flory

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Nositeľ Nobelovej ceny
Nositeľ Nobelovej ceny
Paul John Flory
americký chemik
Paul John Flory
Narodenie19. jún 1910
Sterling, Illinois, USA
Úmrtie8. september 1985 (75 rokov)
Big Sur, Kalifornia, USA
Alma materOhio State Univerzity
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Paul John Flory

Paul John Flory (* 19. jún 1910, Sterling, Illinois, USA – † 8. september 1985, Big Sur, Kalifornia)[1] bol americký chemik.

V roku 1974 dostal Nobelovu cenu za významné teoretické i praktické poznatky vo fyzikálno-chemických vlastnostiach makromolekúl.[2]

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Študoval na Manchester College a Ohio State Univerzity. Po doštudovaní pracoval vo firme DuPont Wilmington, kde skúmal syntetické vlákna kaučuku a iných polymérov. Ďalej pracoval na univerzite v Cincinnati a v Standard Oil Development Co. Učil chémiu na Cornell University v Ithake a bol vedúcim výskumu v Mellonovom ústave v Pittsburghu. Profesorom sa stal tiež na Stanfordovej univerzite v Kalifornii.

Vedecká činnosť[upraviť | upraviť zdroj]

Jeho vedecké dielo sa kompletne týka fyzikálnej chémie polymérov. Často je počuť jeho meno vo fyzikálnych pojmoch, v rovniciach i vo fyzikálnej teórii: Floryho distribúcia molekulových váh, Floryho-Hugginsova rovnica pre voľnú energiu miešania, Floryho viskozitná konštanta atď. Veľmi dôležitým sa stal jeho príspevok k termodynamike polymérnych roztokov. Roku 1942 zverejnil rovnicu pre zmiešavaciu voľnú energiu roztokov polymérov, ktorá je základom oboru. Vysvetlil teóriu separácie v amorfnej sústave polymér-kvapalina a našiel rovnice pre závislosť teploty topenia kryštalického polyméru na molekulovej váhe, na zložení kopolyméru a na obsahu riediacich roztokov.

Napísal niekoľko významných publikácií, medzi ktoré patrí „Štatistická mechanika reťazových molekúl,“ ktorá významne prispieva k modernej konformačnej a konfiguračnej štatistike lineárnych polymérov.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Paul J. Flory [online]. National Academy of Sciences, [cit. 2016-01-15]. Dostupné online. (anglicky)
  2. The Nobel Prize in Chemistry 1974 [online]. nobelprize.org, [cit. 2016-01-13]. Dostupné online. (anglicky)

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Paul John Flory na českej Wikipédii.