Canal Grande

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Canal Grande v noci
Canal Grande na leteckej snímke mesta
Canal Grande

Canal Grande je hlavnou dopravnou tepnou Benátok. Je najhlbším z benátskych kanálov a je to bývalé koryto rieky Brenty. Napriek dĺžke viac ako 4 km ho preklenujú len tri mosty: Ponte degli Scalzi, Ponte di Rialto, Ponte dell'Accademia.

Cesta po Canal Grande[upraviť | upraviť zdroj]

Kanál má tvar písmena S a pretína mesto od hlavnej železničnej stanice na severozápade k Punta della Salute v juhozápadnom výbežku Benátok. Tri mosty ktoré vedú ponad kanál, sú pri stanici, pri obrazovej galérii a v strednej časti most Rialto, najlepšie vidieť z vaporetta alebo aj vodného autobusu.

Pamiatky[upraviť | upraviť zdroj]

Canal Grande a kostol Santa Maria della Salute

Zlatý dom (taliansky Ca' d'Oro) pochádza z 15. storočia a patrí k najobdivovanejším palácom pri kanále. Je príkladom obdivuhodnej benátskej gotiky a v súčasnosti je v ňom verejnosti prístupná galéria.

Palazzo Dario je renesančná budova s rôznofarebnou mramorovou fasádou.

Kostol Santa Maria della Salute leží na juhovýchodnom konci kanálu Grande a bol dostavaný v roku 1682 v barokovom štýle, ako pamiatka na ústup epidémie moru. Každý rok 21. novembra je cez Canal Grande vytvorený most z člnov, po ktorom prichádzajú do kostola pútnici na slávnosť.

Popri Canale Grande leží veľa zaujímavých pamiatok a budov, napríklad Fondaco dei Turchi z 13. storočia, Ca' Guistinian z 15. storočia alebo Ca' Da Mosto z 13. storočia.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Canal Grande

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Canal Grande na českej Wikipédii.