Preskočiť na obsah

Cassius Dio

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Lucius Cassius Dio Cocceianus
staroveký rímsky historik a štátny úradník
Cassius Dio
Narodeniecca 155 alebo 163/164
Úmrtiepo roku 229
Odkazy
Projekt
Guttenberg
Cassius Dio
(plné texty diel autora)
CommonsSpolupracuj na Commons Cassius Dio

Lucius Cassius Dio Cocceianus[1] (starogr. Δίων ὁ Κάσσιος) (* cca 155 alebo 163/164[2] – † po roku 229), známy ako Cassius Dio, Dio Cassius alebo Dio bol staroveký rímsky historik a štátny úradník. Vydal osemdesiatzväzkové dejiny Ríma od začiatku príchodu legendárneho Aineia do Itálie k následnému rozvoju od založeniu mesta až do roku 229, teda za obdobie približne 1 400 rokov. Niektoré z týchto kníh zostavovaných po dobu 22 rokov sa dochovali v celku alebo čiastočne a poskytujú tak novodobým bádateľom detailný pohľad na rímske dejiny.

Cassius Dio bol synom rímskeho senátora Cassia Aproniana. Narodil sa a bol vychovaný v meste Nikaia v Bithýnii. Podľa byzantskej tradície bola jeho matkou dcéra alebo sestra gréckeho historika, rečníka a filozofa Dia Zlatoústeho. Jeho praenomen, ktorým bolo asi Lucius, ale podľa nápisu publikovanom na macedónskom v roku 1970 je uvádzané Cl., teda pravdepodobne Claudius. Napriek tomu, že bol rímskym občanom, jeho pôvod bol grécky a písal v gréčtine. Po celý život svoje rodné mesto miloval a nazýval ho svojim domovom.

Väčšinu života pôsobil ako štátny úradník. Počas vlády cisára Commoda pôsobil ako senátor a po smrti Septimia Severa ako guvernér mesta Smyrna. Približne v roku 205 sa stal konzulom. Pôsobil aj ako prokonzul v provinciách Africa a Panónia. Cisár Alexander Severus si ho veľmi vážil a učinil ho konzulom druhýkrát, aj keď Cassiova povaha iritovala prétoriánsku gardu, ktorá požadovala jeho život. Po ukončení svojho druhého konzulátu sa už v pokročilom veku vrátil do svojej rodnej zemi, kde zomrel.

Rímske dejiny

[upraviť | upraviť zdroj]

Dio je autorom 80 kníh o rímskych dejinách (Rómaiké historiá), ktoré napísal po 22 rokoch bádateľskej práce. Toto dielo popisuje dejiny mesta a ríše od príchodu legendárneho Aineia do Itálie cez následný vývoj od mýtického založenia mesta (753 pred Kr.) až do roku 229. Až po 1. storočie pred Kr. popisuje iba súhrn udalosti. Potom je už jeho popis podrobnejší. Pri písaní o dobe vlády cisára Commoda bol ale veľmi obozretný, čo sa týka opisu udalostí, ktoré sa odohrali pred jeho očami.

Do dnešnej doby sa zachovali časti prvých 36 kníh, hlavne podstatná časť 35. a 36. knihy venujúca sa vojnám s Mithridatom VI. Pontským. Nasledujúce knihy až do 54. sú takmer kompletné a venujú sa obdobiu medzi rokmi 65 pred Kr.12 pred Kr. 55. kniha sa zachovala iba čiastočne. 56. až 60. kniha sa dochovali v celku a popisujú obdobie od Varovej porážky po úmrtie cisára Claudia. Nasledujúcich 20 kníh sa zachovalo iba čiastočne ako stručný výťah od mnícha Ioanna Xifilina žijúceho v 11. storočí. Posledná kniha popisuje obdobie medzi rokmi 222229 (vláda Alexandra Severa).

Referencie

[upraviť | upraviť zdroj]
  1. Diove meno: L’Année épigraphique 1971, 430 = Κλ΄ Κάδδιος Δίων. Roman Military Diplomas, Roxan, 133 = L. Cassius Dio.
  2. Podľa niektorých autorov sa narodil až v rokoch 163/164 (Millar, F., A study of Cassius Dio, Oxford 1966, str. 13).

Literatúra

[upraviť | upraviť zdroj]
  • Peck, Harry Thurston (1897). Harper's Dictionary of Classical Literature and Antiquities. Harper & Brothers, 1687. ASIN B000K28KCI.
  • Millar, Fergus (1964). Study of Cassius Dio. Oxford University Press, 250. ISBN 0-19-814336-2.
  • Alain Gowing, „Dio's Name“. Classical Philology, Vol. 85., č. 1. (január 1990), str. 49 – 54.
  • Dio Cassius Cocceianus. In: Slovník antické kultury. Praha : Svoboda, 1974. 717 s.

Externé odkazy

[upraviť | upraviť zdroj]
Projekt Gutenberg
Projekt Gutenberg
Projekt Gutenberg obsahuje plné texty diel autora:

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článkov Cassius Dio na anglickej Wikipédii a Cassius Dio na českej Wikipédii.