Cena Josefa Vavrouška

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Cena Josefa Vavrouška
Udeľovanéza aktívne presadzovanie trvale udržateľného spôsobu života, za činnosť usilujúcu sa o pozitívne riešenie vzájomne spojených ekologických, sociálnych, ekonomických a ďalších problémov alebo za výnimočný čin alebo činnosť v oblasti ochrany životného prostredia a udržateľného rozvoja
KrajinaČesko
UdeľujeNadace Partnerství
Prvý ročník1997, za rok 1996
(pred 25 rokmi)
Web stránkacenajosefavavrouska.cz
Vladimír Buřt – laureát ceny Josefa Vavrouška za rok 2009

Cena Josefa Vavrouška je ocenenie, ktoré zriadila Nadace Charty 77 v roku 1996 na počesť popredného českého ekológa Josefa Vavrouška, ktorý tragicky zahynul v roku 1995.

Podľa Nadace Charty 77 je udeľovaná „za aktívne presadzovanie trvale udržateľného spôsobu života, za činnosť usilujúcu sa o pozitívne riešenie vzájomne spojených ekologických, sociálnych, ekonomických a ďalších problémov alebo za výnimočný čin alebo činnosť v oblasti ochrany životného prostredia a udržateľného rozvoja“.[1]

Od roku 2005 je vyhlasovaná v spolupráci s Nadací Partnerství.[2]

Cena sa vyhlasuje každoročne 5. júna na Svetový deň životného prostredia.

Laureáti Ceny Josefa Vavrouška [3][upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Cena Josefa Vavrouška
  2. Cena Josefa Vavrouška – Nadace Partnerství
  3. Laureáti Ceny Josefa Vavrouška z minulých let [online]. Brno: Nadace Partnerství, [cit. 2019-09-13]. Dostupné online.
  4. Cenu Josefa Vavrouška získal „rysí muž“ Ludvík Kunc a Robin Böhnisch, který zavřel kožešinové farmy [online]. Brno: Nadace Partnerství, 2018, [cit. 2018-06-14]. Dostupné online.
  5. Vavrouškovu cenu získal přírodovědec Makásek a otec milovické pratuří rezervace Dostál. Porota ocenila i iniciativy Fridays for Future a Limity jsme my [online]. Brno: Nadace Partnerství, 2019, [cit. 2019-09-13]. Dostupné online.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Cena Josefa Vavrouška na českej Wikipédii.