Central business district

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Midtown Manhattan v meste New York je najväčším central business district na svete. Na obrázku je pohľad na jeho východnú časť, resp. okolie mrakodrapu Chrysler Building.

Central business district (skratka: CBD, c.b.d.; v doslovnom preklade z angl. „hlavná/centrálna obchodná štvrť“) alebo v Severnej Amerike v angličtine hovorovo downtown je komerčné a často aj geografické jadro mesta. V Spojenom kráľovstve, Írsku, Austrálii, Novom Zélande, Hongkongu, Singapure a častiach Južnej Afriky je aj formálnym názvom takýchto štvrtí miest (Central Business District).

Central business district vs. downtown[upraviť | upraviť zdroj]

Termín downtown vznikol v meste New York, kde sa prvýkrát použil na označenie pôvodného mesta na južnom cípe ostrova Manhattan. Ako mesto rástlo, jediný smer, kam sa mohlo rozširovať, bolo na sever ostrova. Preto sa všetko na sever od pôvodného mesta nazývalo uptown, zatiaľ čo pôvodné mesto, čo bolo vtedy jediné hlavné obchodné centrum bolo nazývané downtown. Termín sa začal používať v mestách v Spojených štátoch a Kanade a označuje historické jadro mesta, čo nie vždy bolo zhodné s obchodným centrom mesta.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]