Cesta pravej a ľavej ruky
Tomuto článku alebo sekcii chýbajú odkazy na spoľahlivé zdroje, môže preto obsahovať informácie, ktoré je potrebné ešte overiť. Pomôžte Wikipédii a doplňte do článku citácie, odkazy na spoľahlivé zdroje. |
Cesta pravej a ľavej ruky (taktiež cesta pravej ruky a cesta ľavej ruky) označuje dichotómiu dvoch súperiacich duchovných systémov, ktorých významy sa časom menili. V dnešnej dobe sú termíny prevažne späté s mystikou a mystickými smermi.
Moderné definície cesty pravej ruky zdôrazňujú duchovnosť, prísne plnenie morálnych pravidiel a uctievanie božstiev. Cieľom týchto systémov je zjednotenie s božstvom alebo dosiahnutie božstva. Cesta pravej ruky potláča individualitu v prospech ostatných, podporuje altruizmus. K ceste pravej ruky patrí väčšina náboženstiev, napríklad konfucianizmus.
Cesta ľavej ruky zdôrazňuje rozvoj a ochraňovanie vlastného ja, sústreďuje sa na svetskejšie a pozemskejšie ciele; zdôrazňuje konkrétne ciele a osobnú silu pred abstraktnými duchovnými schopnosťami. Zmyslom tejto cesty je teda individualita. Typickým príkladom je satanizmus.
Termíny pochádzajú z hinduistického tantrizmu. V západnej mystike ich prvýkrát použila Helena Blavatská.
Zdroj
[upraviť | upraviť zdroj]- Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Stezka pravé a levé ruky na českej Wikipédii.