Cestička pre cyklistov

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Chodník pre cyklistov v Mimoni

Cestička pre cyklistov (tiež chodník pre cyklistov, cyklistický chodník, cyklistická cesta, cyklochodník, cyklocesta) je pozemná komunikácia alebo jej jazdný pás (nie len jazdný pruh) vyhradený dopravnou značkou pre jazdu na bicykli. Je určený len pre cyklistickú dopravu. Automobilová a motocyklová doprava je z nej vylúčená.

Chodník pre chodcov a cyklistov je oproti obyčajnej cykloceste prístupný tiež chodcom.

Cyklocesta môže byť tiež doplnená vodorovným dopravným značením (šípky, pozdĺžne čiary, priechody pre chodcov cez cestu) a môže na ňu nadväzovať prejazd pre cyklistov. V niektorých prípadoch býva pred dopravno kolíznym miestom (kríženie s pozemnou komunikáciou a pod.), kde nie je zaistený bezpečný prejazd cyklistov, cestička pre cyklistov ukončená, prípadne doplnená značkou prikazujúcou zosadnúť z bicykla, a za týmto miestom je označená znovu začiatok cyklotrasy.

Cestičky pre cyklistov sú veľmi rozšírené v niektorých západoeurópskych štátoch.

Ak nie je pruh pre cyklistov od vozovky pre ostatné cestné vozidlá oddelený fyzicky (obrubníkom, deliacim pásom, pásom zelene atď.), ide spravidla len o tzv. vyhradený jazdný pruh pre cyklistov, nie o cestičku pre cyklistov. Vzťahujú sa na neho obdobne tie ustanovenia pravidiel cestnej premávky, ktoré boli písané v prvom rade pre jazdný pruh vyhradený pre autobusy alebo trolejbusy mestskej hromadnej dopravy.

Pojem cestička pre cyklistov je nutné rozlíšiť od cyklotrasy, ktorá znamená orientačné smerové vedenie cyklistov a môže byť vedená ako po chodníkoch pre cyklistov, tak i po vhodných komunikáciách spoločných s cestnou dopravou.

Galéria[upraviť | upraviť zdroj]

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Stezka pro cyklisty na českej Wikipédii.