Preskočiť na obsah

Chickenfoot

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Chickenfoot
Festival Bospop, 2009. Zľava doprava: Michael Anthony, Joe Satriani, Sammy Hagar, Chad Smith.
Festival Bospop, 2009. Zľava doprava: Michael Anthony, Joe Satriani, Sammy Hagar, Chad Smith.
Základné informácie
Pôvod , USA
Žáner(-re) hard rock
Pôsobenie 2008 – súčasnosť
Vydavateľstvá Redline Entertainment
Webstránka chickenfoot.us/
Členovia skupiny
Sammy Hagar
Michael Anthony
Joe Satriani
Chad Smith

Chickenfoot je americká hardrocková skupina, ktorá vznikla v roku 2008. Je považovaná za superskupinu, pretože všetci štyria členovia boli alebo sú súčasťou známych skupín (s výnimkou Satrianiho, ktorý je skôr sólový umelec): spevák Sammy Hagar (ex-Van Halen a Montrose), basgitarista Michael Anthony (ex-Van Halen), gitarista Joe Satriani a bubeník Chad Smith (Red Hot Chili Peppers).[1] Symbol a názov skupiny odkazujú na mierový symbol a znak stopy amerického kuraťa.

História sa začína v Cabo San Lucas, mexickom meste kde Sammy Hagar v roku 1990 si otvoril klub s kolegami Van Halen s názvom Cabo Wabo Cantina. Prakticky ihneď nastala situácia, o ktorej sa Sammy vyjadril v poľskom Teraz Rocku: "Prestali sme byť priatelia, začali sme sa nenávidieť a hádali sa" Vokalista vykúpil podiely zostávajúcich majiteľov a prebudoval miesto v jednu z najväčších atrakcii. V roku 2002 sa na jednej akcii objavil Chad Smith, bubeník Red Hot Chili Peppers, ktorý bol v Mexiku na dovolenke. Každý rok Sammy uskutoční narodeninové oslavy, ktoré trvajú týždeň a počas nich hrá z rôznymi ľuďmi. Chad si kúpil vlastný pozemok, páni sa spriatelili a rozhodli sa spolu hrať. Hagar sa chopil gitary, na bas gitaru nastúpil Michael Anthony a po niekoľkých ďalších rokoch trio vystupovalo niekoľkokrát ročne. V roku 2008 prevzal iniciatívu Chad Smith: "Povedal som Sammymu, že Chili Peppers si berú na nejaký čas voľno a že je to vynikajúca chvíľa pre nahranie albumu. On na to zareagoval nadšené, ale hneď podotkol, že nie je dostatočne dobrý gitarista, aby mohol hrať so mnou a Mikeom" Vokalista zavolal Joe Satrianimu, s ktorým mali nejaké pletky v kapele Planet Us (2002 – 2003). Virtuóz súhlasil prakticky ihneď "Bola to šanca na rozšírenie mojich aktivít a súčasne je to návrat k hudbe, akú som komponoval v dobe, než som sa rozhodol pre sólovú kariéru. Vždy som sa považoval za gitaristu, ktorý stojí v pozadí za spevákom". Kapela spolu hrala na koncerte Hagara v The Pearl Concert Theater v Las Vegas, v roku 2008. Akcia sa im tak zapáčila, že zatúžili po niečom viac. "Pozreli sme sa na seba a hneď nám bolo jasné, že to medzi nami klape. Čo sme s tím mali robiť" spomína Satriani. Počas prvého víkendového jamovania vzniklo niekoľko nových skladieb. S takým prístupom a rýchlosťou vznikal celý materiál úplne bez problémov. V septembri odišli hudobníci do Skywalker Sound, štúdia George Lucasa, aby tam nahrali prvé album. Do decembra sa tam objavili ešte 2-krát. K posledným úpravám prišlo tento rok 5. júna, keď nové album Chickenfoot uzrelo svetlo sveta.

Diskografia

[upraviť | upraviť zdroj]

Štúdiový album

[upraviť | upraviť zdroj]
  • 2010 – Chickenfoot: Get Your Buzz On Live[4]

Referencie

[upraviť | upraviť zdroj]
  1. VAN HALEN + RED HOT CHILI PEPPERS = CHICKENFOOT - May 28, 2008 [online]. roadrunnerrecords.com, [cit. 2009-07-18]. Dostupné online.
  2. Svěží vánek z jižanské pouště [online]. musicserver.cz, [cit. 2009-07-18]. Dostupné online.
  3. CHICKENFOOT: New Album Title Revealed - Mar. 12, 2011 [online]. roadrunnerrecords.com/blabbermouth.net/, [cit. 2011-03-15]. Dostupné online.
  4. Chickenfoot vydají v dubnu koncertní DVD [online]. musicserver.cz, [cit. 2010-03-23]. Dostupné online.

Iné projekty

[upraviť | upraviť zdroj]
  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Chickenfoot

Externé odkazy

[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Chickenfoot na českej Wikipédii.