Chitín

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Štruktúra molekuly chitínu, zobrazuje dve jednotky N-acetylglukozamínu, ktoré pokračujú vo formovaní dlhej reťaze

Chitín (C8H13O5N)n je mikrokryštalický polysacharid s obsahom dusíka[1], ktorý sa nachádza v organizme mnohých bezstavovcov – hlavne hmyzu a z ktorého je vybudovaná vonkajšia kostra hmyzu. Nachádza sa aj v niektorých hubách, pavúkoch a morských živočíchoch, ako napr. v kraboch[2].

Chitín je prírodným fibrínom, je netoxický a nemá vedľajšie účinky. Jeho molekula a štruktúra je veľmi podobná celulóze, pretože chitín obsahuje N-acetyl-glukozamínové zvyšky, ktoré sú navzájom pospájané β(1-4) glykozidovými väzbami. Táto látka sa od celulózy odlišuje tým, že každá hydroxylová skupina na druhom uhlíku glukózy je nahradená acetamidovou skupinou. Chitín sa nerozpúšťa v alkohole, slabých kyselinách ani zásadách. Tráviace enzýmy živočíchov ho nedokážu rozštiepiť. Pri niektorých potravinárskych technológiách (spracovanie morských krabov) sa získava veľa odpadového chitínu, ktorý sa môže využiť ako substrát na čistenie odpadových vôd, pri liečení popálenín i hojení rán. Bunková stena buniek húb tiež obsahuje chitín v minoritnom množstve, ktorý sa však nevyskytuje v bunkách vyšších rastlín.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. REICHHOLF-RIEHM, Helgard. Hmyz : s dodatkom o pavúkoch. Bratislava : Ikar, 1997. 287 s. ISBN 80-7118-489-6. S. 280.
  2. RITTNER, Don; Timothy Lee McCabe. Encyclopedia of Biology. [s.l.] : Facts On File, Incorporated, 2004. 400 s. ISBN 978-0-8160-4859-5. S. 64. (po anglicky)

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Chitín