Preskočiť na obsah

Chrám na krvi (Jekaterinburg)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Súradnice: 56° 50′ 40″ s.š., 60° 36′ 35″ v.d.

Chrám na krvi (Jekaterinburg)

Chrám na krvi v Jekaterinburgu (rus. Храм-на-Крови, celý názov: Храм-на-Крови во имя Всех святых, в земле Российской просиявших) je veľký pravoslávny chrám v meste Jekaterinburg, ktorý bol postavený na mieste zavraždenia cára Mikuláša II. a jeho rodiny boľševikmi v roku 1918.

História[upraviť | upraviť zdroj]

Mikuláš II. s rodinou bol po prevrate v Rusku internovaný v tomto meste a uväznený v boľševikmi zhabanom dome inžiniera Ipatieva. Komunistický funkcionár Jakov Sverdlov vydal rozkaz na vyvraždenie celej cárskej rodiny. Ozbrojené komando v noci zo 16. na 17. júla 1918 vniklo do domu a postrieľalo príslušníkov cárskej rodiny.

V roku 1977 vtedajší komunistický funkcionár Boris Jeľcin vydal príkaz na zbúranie Ipatievovho domu. Po nástupe demokracie v Rusku sa začali na tomto mieste zhromažďovať pravoslávni veriaci a 18. augusta 1990 tu na pamiatku zavraždenej cárskej rodiny vztýčili prvý drevený kríž. Potom sa postupne rozbehla diskusia o stavbe chrámu na počesť rodiny posledného cára Ruského impéria.

Stavba chrámu[upraviť | upraviť zdroj]

Chrám sa staval v rokoch 20002003 v rusko-byzantskom architektonickom štýle. Na jeho stavbe sa podieľali ruskí architekti G.B. Mazajev, V.P. Morozov a M.J. Gračjov. Novopostavený svätostánok bol posvätený 16. júla 2003 (výročie tragickej smrti cárskej rodiny). Chrám má päť kupol (najvyššia symbolizuje Krista spasiteľa a jeho štyroch evanjelistov). Interiér zdobí biely ikonostas, ktorý je dlhý 30 a vysoký 13 metrov. Chrám zdobia fresky a ikony členov cárskej rodiny, ich duchovných patrónov, svätcov ruskej pravoslávnej cirkvi, Krista Spasiteľa a Presvätej Bohorodičky. Pred chrámom je monumentálny pamätník s krížom venovaný Mikulášovi II. a jeho rodine.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]