Chrómovanie
Tomuto článku alebo sekcii chýbajú odkazy na spoľahlivé zdroje, môže preto obsahovať informácie, ktoré je potrebné ešte overiť. Pomôžte Wikipédii a doplňte do článku citácie, odkazy na spoľahlivé zdroje. |
Chrómovanie je nanášanie vrstvy chrómu na povrch.
Galvanické pokovovanie chrómom je elektrolytické nanášanie vrstvy kovu na vodivý povrch. Ochranná vrstva vyniká tvrdosťou, môže byť lesklá a odolná voči korózii.
Variant pre dekoratívne chrómovanie:
- Elektrolyt: 400 g anhydridu chrómu, 4 g koncentrovanej kyseliny sírovej, 1000g destilovanej vody.
- Elektrolýza: pri teplote 40°C, prúdová hustota 30A/dm2
Nebezpečenstvo
[upraviť | upraviť zdroj]Roztoky chrómu sú prudko jedovaté pre všetky živé organizmy, už 0,6 g spôsobuje u človeka smrť. Tieto látky môžu do organizmu prenikať pokožkou. Koncentrovanejšie roztoky spôsobujú po kontakte na koži popáleniny. Pri chrómovaní sa vyvíja veľké množstvo plynov, ktoré unikajú a strhávajú so sebou drobné kvapky roztoku do okolia a vytvárajú nebezpečný aerosól. Nad hladinou sa tvoria obláčiky hnedočervenej hmly. Pri vdýchnutí môžu byť poškodzované sliznice. Preto si táto technológia vyžaduje primerané bezpečnostné opatrenia, vhodné technologické zariadenia a ochranné pomôcky. Veľkú starostlivosť je potrebné venovať i likvidácii nebezpečného odpadu.