Chromatická aberácia

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Chromatická aberácia (výrez z rohu fotografie).

Chromatická aberácia alebo (farebná chyba alebo chromatická chyba) je farebná chyba šošovky, aj zložitejšej optickej sústavy šošoviek (napríklad objektívu), spôsobená závislosťou ohniskovej vzdialenosti šošoviek od vlnovej dĺžky svetla. Fyzikálna podstata tohto javu je závislosť indexu lomu všetkých priezračných látok od vlnovej dĺžky. Šošovky potom lámu svetlo každej farby ináč (dlhovlnné žiarenie, teda červené, najmenej, krátkovlnné, teda fialové, najviac), čo sa na snímke prejaví tak, ako farebné lemovanie ostrých prechodov medzi svetlom a tieňom.

Chromatická aberácia.

Vo všeobecnosti sa dá povedať, že vhodnou kombináciou dvoch k sebe nepriliehajúcich šošoviek a to aj z takého istého optického materiálu sa dá poskladať taká optická sústava, pri ktorej je pre dve vybrané vlnové dĺžky (zvyčajne pre červenú a modrú farbu) celková efektívna ohnisková vzdialenosť rovnaká; v takom prípade hovoríme o achromatickej sústave (objektívu).

Achromatická dvojica.

Keďže moderné pankratické objektívy obsahujú vysoký počet šošoviek, je pri nich chromatická chyba (najmä na okrajoch snímky) výrazný problém. Na jej kompenzáciu sa preto do objektívov pridávajú špeciálne prvky:

  • šošovky z fluoridu vápenatého – fluorid vápenatý je minerál s veľmi nízkym rozptylom, pri ktorom sa farebná chyba prejavuje menej
  • difrakčné elementy – obsahujú difrakčnú mriežku, ktorá má farebnú chybu presne opačnú, ako bežné šošovky, takže ich problém kompenzuje.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]