Comské jazero

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Komské jazero od Lecca
Breh jazera pri Varenne
Trajekt Ghisallo, Varenna

Comské jazero (tal. Lago di Como alebo Lario podľa latinského názvu Lacus Larius) je jazero v severnom Taliansku. Jazero má rozlohu 146 km², je 51 km dlhé a 4,5 km široké. Po Gardskom jazere a Lago Maggiore je tretie najväčšie v Taliansku a so svojou maximálnou hĺbkou 410 m patrí medzi najhlbšie v Európe. Leží v nadmorskej výške 197 m. Jeho brehy sú väčšinou strmé, skalnaté a vysoké.

Leží v miestach, kde sa v minulosti posúval Addský ľadovec a pri Alta Brianza sa rozdeľuje na dve časti. Jazero je dnes známe charakteristickým tvarom obráteného „Y“. Jazero na severe začína pri meste Colico a na juhu juhozápadné rameno končí pri meste Como a juhovýchodné rameno pri meste Lecco. Comským jazerom preteká rieka Adda (ľavý prítok rieky Pád). Vlieva sa do jazera pri meste Colico a odteká pri Lecco. Do juhozápadného ramena sa žiadny významný prítok nevlieva. Druhým najvýznamnejším prítokom je rieka Mero, pritekajúca z jazera Lago di Mezzola.

Vďaka miernemu podnebiu v okolí rastie bohatá vegetácia. Jazero je vyhľadávaný turistický cieľ s množstvom kúpeľných miest a parkov. Na jazere je rozvinuté rybárstvo (pstruh, sih malý (Coregonus albula), kapor), miestna lodná preprava, výhliadková turistická a rekreačná plavba.

Miesta na brehu[upraviť | upraviť zdroj]

Na brehoch jazera sa nachádza veľké množstvo kúpeľov, z ktorých najväčšie sú Como a Lecco.

  • Západný breh (z juhu na sever)
Como, Cernobbio, Moltrasio, Brienno, Argegno, Ossuccio, Lenno, Mezzegra, Tremezzo, Cadenabbia, Menaggio, Dongo, Gravedona, Domaso
  • Východný breh (z juhu na sever)
Lecco, Varenna, Bellano, Colico
  • Južný breh (zo západu na východ)
Como, Blevio, Bellagio, Malgrate, Lecco

Vodná doprava[upraviť | upraviť zdroj]

Existuje spojenie lodnou prepravou medzi mestami Varenna, Menaggio a Bellagio.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]