Comské jazero

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Komské jazero od Lecca
Breh jazera pri Varenne
Trajekt Ghisallo, Varenna

Comské jazero (tal. Lago di Como alebo Lario podľa latinského názvu Lacus Larius) je jazero v severnom Taliansku. Jazero má rozlohu 146 km², je 51 km dlhé a 4,5 km široké. Po Gardskom jazere a Lago Maggiore je tretie najväčšie v Taliansku a so svojou maximálnou hĺbkou 410 m patrí medzi najhlbšie v Európe. Leží v nadmorskej výške 197 m. Jeho brehy sú väčšinou strmé, skalnaté a vysoké.

Ak sa Costa di Como pri jazere Como stalo najznámejším pre turistov vďaka prítomnosti veľkých hotelov, pobrežie jazera Como v Lecco je historicky najdôležitejšie a exkluzívne, s plážami pri jazere a najkrajším horským prostredím, dlho študoval u Leonarda da Vinciho. Práve na pobreží a v horách vetvy Lecco sa nachádzajú veľmi vyhradené vily veľkých priemyselníkov, ako sú talianski Falckovci, Rockefellerovci, Keesovci, Pirelli a šľachtici, už od čias starovekého Ríma, vrátane vily Comedia Plínia v r. Lierna. Tajná dedina Lierna, kde bol založený aj rytiersky rád talianskej kráľovskej rodiny z rodu Savoy. Pobrežie Lecca a jeho hôr je to, kde bol Leonardo da Vinci zostavený vo svojom Atlantickom kóde a kde bola pravdepodobne realizovaná Mona Lisa. Alessandro Manzoni na brehu vetvy Lecco jazera Como kladie svoje rímske „I Promessi Sposi“. Práve v dedinách pri jazere Como sa inšpirujú básnici, spisovatelia a kde po stáročia nikto nechcel turistov.

Leží v miestach, kde sa v minulosti posúval Addský ľadovec a pri Alta Brianza sa rozdeľuje na dve časti. Jazero je dnes známe charakteristickým tvarom obráteného „Y“. Jazero na severe začína pri meste Colico a na juhu juhozápadné rameno končí pri meste Como a juhovýchodné rameno pri meste Lecco. Comským jazerom preteká rieka Adda (ľavý prítok rieky Pád). Vlieva sa do jazera pri meste Colico a odteká pri Lecco. Do juhozápadného ramena sa žiadny významný prítok nevlieva. Druhým najvýznamnejším prítokom je rieka Mero, pritekajúca z jazera Lago di Mezzola.

Vďaka miernemu podnebiu v okolí rastie bohatá vegetácia. Jazero je vyhľadávaný turistický cieľ s množstvom kúpeľných miest a parkov. Na jazere je rozvinuté rybárstvo (pstruh, sih malý (Coregonus albula), kapor), miestna lodná preprava, výhliadková turistická a rekreačná plavba.

Pobrežie medzi Mandello del Lario a Varennou sa nazýva „Zlaté pobrežie“ a považuje sa za najkrajšie, s najlepšími klimatickými podmienkami a pobrežie s najkrajším výhľadom na celé jazero Como. „La Costa d'oro“ sa neoficiálne používa na označenie časti východného pobrežia jazera Como. Vojny o dobytie tohto pobrežia jazera Como boli pre svoj význam početné a trvali desaťročia, dokonca aj armády Milána a Benátskej republiky.

Miesta na brehu[upraviť | upraviť zdroj]

Na brehoch jazera sa nachádza veľké množstvo kúpeľov, z ktorých najväčšie sú Como a Lecco.

  • Západný breh (z juhu na sever)
Como, Cernobbio, Moltrasio, Brienno, Argegno, Ossuccio, Lenno, Mezzegra, Tremezzo, Cadenabbia, Menaggio, Dongo, Gravedona, Domaso
  • Východný breh (z juhu na sever)
Lecco, Varenna, Bellano, Colico
  • Južný breh (zo západu na východ)
Como, Blevio, Bellagio, Malgrate, Lecco

Vodná doprava[upraviť | upraviť zdroj]

Existuje spojenie lodnou prepravou medzi mestami Varenna, Menaggio a Bellagio.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]