Copacabana

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
  1. copocabamaSúradnice: 22° 58′ 01.32″ j.š., 43° 10′ 50.51″ z.d.
Pohľad z vrcholu Cukrovej homole.

Copacabana (portugalsky: [kopakaˈbɐ̃nɐ]) je štvrť Rio de Janeira, nachádzajúca sa v južnej časti mesta. Je známa svojou 4 km dlhou plážou, ktorá patrí medzi najznámejšie na svete.

Copacabana

Štvrť sa pôvodne nazývala Sacopenapã až do polovice 18. storočia. Bola premenovaná po postavení kaplnky, v ktorej bola umiestnená replika Virgen de Copacabana, patrónky Bolívie. Mestom sa stala v roku 1892.

Copacabana začína na Princesa Isabel Avenue a končí na Posto Seis. Podľa Riotur, turistickej organizácii Rio de Janeira, v štvrti sa nachádza 63 hotelov a 10 hostelov.

Zaujímavé udalosti[upraviť | upraviť zdroj]

31. decembra 1994, v rámci osláv Nového roku bol usporiadaný koncert Roda Stewarta, ktorý videlo 3,5 milióna divákov, bola to najväčšia účasť divákov na koncerte všetkých čias. V poslednom období sa pláž stala miestom usporadúvania veľkých voľných koncertov, ktoré sa netýkajú osláv konca roka. 21. marca 2005 tu Lenny Kravitz vystupoval pred 300 000 divákmi. V roku 2006 The Rolling Stones prekročili toto číslo, keď pritiahli na pláž viac ako 1 milión ľudí[1].

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Rolling Stones hold giant Rio gig [online]. BBC, 19.2.2006. Dostupné online. (anglicky)

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Copacabana

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Copacabana na anglickej Wikipédii.