Croissant

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Croissant
Croissant so šunkou a syrom

Croissant (francúzska výslovnosť [krwaso]) je druh pečiva z kysnutého vrstvového cesta. Na pláty cesta sa kladie zmäknuté maslo, spoločne sa vyvalkajú. Tomuto procesu spracovania cesta, vďaka ktorému má upečený výrobok vločkovitú a nadýchanú štruktúru podobnú pečivu z cesta lístkového, sa hovorí laminovanie. Je v tvare rožku, tradične bez plnky. Prvý oficiálny recept na croissant je z roku 1839 a spája sa s menom August Zang, ktorý bol majiteľom viedenskej pekárne pri rue de Richelieu v Paríži.[1][2] Existuje však aj niekoľko iných legiend o croissantoch. Podľa niektorých zdrojov bol vynájdený croissant krátko po obliehaní Viedne v roku 1686. Poľský špión a diplomat Franciszek Kulczycki, majiteľ kaviarne Zur blauben Flasche vraj presvedčil majiteľa neďalekej pekárne, Petra Wendela, aby začal vyrábať torty v tvate polmesiaca na počesť víťazstva nad tureckými vojskami.

Croissant môže byť plnený rôznymi plnkami (napr. čokoládou alebo džemom). Aj keď sa croissant vyrába na sladko, sú známe aj slané varianty (napr. croissant zo zapečeným syrom, šunkou).

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Dátum 1839 a ostatné informácie sú doložené v Jim Chevallier: August Zang and the French Croissant: How Viennoiserie Came to France, s. 3-30; pre dátum 1838 pozri Giles MacDonogh "Reflections on the Third Meditation of La Physiologie du goût and Slow Food" Archivované 2016-03-03 na Wayback Machine (s. 8); a rakúsky PowerPoint - Ess-Stile udáva dátum 1840 (slide 46). Obrázok pekárne z 1909 ukazuje rovnaký dátum jej založenia, avšak pekáreň bola v tlači zdokumentovaná už predtým.
  2. MICHAŁOWSKA, Mira. Przez kuchnię i od frontu. Warszawa : "Twój Styl". ISBN 83-85443-31-2.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Croissant

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]