Crozetove ostrovy

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Mapa súostrovia.

Crozetove ostrovy (franc. Îles Crozet) je súostrovie vulkanického pôvodu, nachádzajúce sa v južnej časti Indického oceánu, patriace pod správu Francúzska, ako súčasť Francúzskych južných a antarktických území.

Geografia[upraviť | upraviť zdroj]

Súostrovie sa nachádza na 46° južnej šírky a pozostáva zo šiestich ostrovov:

Najvyšší bod je Mont Dufresne (1 050 m) na ostrove Île de l’Est, najväčší ostrov je Île de la Possession - 150 km2. Celková plocha ostrovov (pevniny) je 352 km2 a vzdialenosť medzi východnou a západnou skupinou je približne 94 km. Ostrovy sú neobývané, s výnimkou výskumnej stanice na ostrove Île de la Possession. Crozetove ostrovy ležia na Crozetskej plošine, ich vek a odhaduje na 8,8 mil. rokov.

Podnebie[upraviť | upraviť zdroj]

Ostrovy sa nachádzajú v miernom pásme, priemerné teploty sú 18 °C v lete a 5 °C v zimných mesiacoch. Celkový ročný úhrn zrážok je 2000 mm a počet daždivých dní v roku asi 300. V súčasnosti nie sú zaľadnené, ale v minulosti boli pokryté ľadovcami. Asi 100 dní do roka sú ostrovy vystavené silnému vetru, cez 100 km/hod.

Biológia[upraviť | upraviť zdroj]

Ostrovy sú sídlom niekoľkých druhov tučniakov (tučniak kráľovský), tuleňov, albatrosov, v okolí sa často vyskytujú kosatky a veľryby. Dosť vážnym zásahom do ekosystému ostrovov bolo prinesenie myší, krýs a mačiek. V minulosti sa na prasacom ostrove nachádzali aj voľne žijúce prasce a kozy (tiež dovezené ako zdroj potravy), ktoré však boli vyhubené.

Dejiny[upraviť | upraviť zdroj]

Ostrovy objavila francúzska expedícia v roku 1772 a sú pomenované podľa Julesa Crozeta - zástupcu veliteľa tejto expedície. V 19. storočí boli častým cieľom výprav lovcov tuleňov a veľrybárov. Od roku 1955 sú súčasťou Francúzskych južných a antarktických území, predtým boli závislým územím Madagaskaru. V roku 1963 bola na ostrove Île de la Possession postavená výskumná stanica obývaná celoročne skupinou 18 až 30 vedeckých pracovníkov, zaoberajúca sa meteorologickým, biologickým a geologickým výskumom.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]