Preskočiť na obsah

Cyril Pivko

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Cyril Pivko
Cyril Pivko
Senátor Národného zhromaždenia republiky Československej
V úrade
1925 – 1933
Biografické údaje
Narodenie4. júl 1879
Benice, Rakúsko-Uhorsko
Úmrtie3. jún 1933 (53 rokov)
Benice, Česko-Slovensko
Politická stranaSNS
RSZML
Profesiaroľník, statkár
Národnosťslovenská
Vierovyznanieevanjelické
Rodina
Manželka
Mária Pivková, rod. Pivková
DetiIgor, Lýdia a Marieta

Cyril Pivko (* 4. júl 1879, Benice3. jún 1933, Benice) bol slovenský roľník, verejný činiteľ a politik agrárnej strany v období medzivojnového Česko-Slovenska.

V rodnej obci navštevoval meštiansku školu. Po jej skončení sa začal naplno venovať správe svojej rodinnej roľníckej usadlosti. Už v období pred pred rokom 1918 bol členom Slovenskej národnej strany a ako jej kandidát sa aj uchádzal o priazeň voličov vo voľbách do stoličného výboru v Turčianskom Svätom Martine. Za svoje proslovenské postoje bol uhorskými úradmi perzekvovaný. Zúčastnil sa bojov I. svetovej vojny v radoch uhorskej armády, kde ako politicky nespoľahlivá musel čeliť prenasledovaniu.

V období vzniku Česko-Slovenska sa opäť začal politicky angažovať. Podieľal sa na utváraní Slovenskej národnej a roľníckej strany a po jej splynutí s českou agrárnou stranou bol prvým okresným predsedom v Turčianskom Svätom Martine a následne predsedom krajskej organizácie strany. Ako znalca hospodárstva a poľnohospodárstva ho agrárna strana v parlamentných voľbách v roku 1925 nominovala na svoju kandidátku do senátu v rámci VIII. volebného kraja (Turčiansky Svätý Martin).[1] V hornej komore Národného zhromaždenia zasadal v brannom a rozpočtovom výbore.[2] Senátorský mandát obhájil aj po parlamentných voľbách v roku 1929. Tentokrát zasadal v národohospodárskom a technicko-dopravnom výbore senátu.[3] Veľmi činorodým bol aj vo svojom regióne. V Turčianskom Svätom Martine bol pri zakladaní roľníckeho družstva a roľníckej vzájomnej pokladnice. V Štubnianskych Tepliciach pomáhal zakladať roľnícku syráreň.

Zomrel po niekoľkomesačnej ťažkej chorobe 3. júna 1933 v martinskej nemocnici. Pochovaný je v rodnej obci. V senáte Cyrila Pivka nahradil Vladimír Krno.[3]

Referencie

[upraviť | upraviť zdroj]
  1. Stenozáznam zo Senátu Národného zhromaždenia dňa 8. júna 1933 [online]. Spoločná česko-slovenská digitálna parlamentná knižnica, [cit. 2022-12-29]. Dostupné online. Archivované 2016-03-04 z originálu.
  2. Register-menný [online]. Spoločná česko-slovenská digitálna parlamentná knižnica, [cit. 2022-12-29]. Dostupné online.
  3. a b Register-menný [online]. Spoločná česko-slovenská digitálna parlamentná knižnica, [cit. 2022-12-29]. Dostupné online.