Dívka havířka / Azbuk

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Dívka Havířka / Azbuk
Dívka Havířka / Azbuk
SP - Karel Kryl
Dátum vydania 1978
Nahraný Kanada
Žáner folk, swing
Vydavateľstvo ’68 Publishers, Kanada
Producent Josef Škvorecký
Karel Kryl – Chronológia
Carmina resurrectionis
(1974)
Dívka havířka / Azbuk
(1978)
Karavana mraků
(1979)

Dívka Havířka / Azbuk (1978) je SP platňa Karla Kryla. Vyšla v Kanade vo významnom exilovom vydavateľstve ’68 Publishers.

"...Bola to jedna z najradostnejších prác, akú som ako redaktor Sixty-Eight Publishers, Corp. zažil. Karel dodal rukopis knihy (Z pod stolu) Sebrané spisy[1] s príslušnými ilustráciami a ja som dostal nápad: kniha zachytávala dve stránky Krylovho talentu: piesňové texty a kresliarsky um. Ľudia ho však poznali predovšetkým ako speváka. Dáme teda dohromady malú platňu, štyridsaťpäťku, pre ktorú Karel vyberie dve pesničky a naspieva ich.

A projekt ma inšpiroval k ešte jednému nápadu. Kryl až doteraz všetko spieval s doprovodom vlastnej gitary a mne, odchovancovi bigbandového swingu, pripadal spevák s gitarou akosi nehotová vec. Takže som si zaumienil, že skúsime, ako bude Kryl znieť s doprovodnou kapelou. A Karel súhlasil.

Hudobných skupín sme mali v Toronte viac: môjmu srdcu najbližšie bol súbor Ed Vokurka and His Swing Strings.[2] Bola to dobrá kapela, Ed Vokurka hral na husle štýlom legendárnych hráčov na ten v jazze vzácny nástroj, ako boli Joe Venuto alebo Stéphane Grappelli, a basista súboru, Stan Zadák, bol kedysi v Prahe medzi "swingármi" veľmi populárny ako "Fatty" Zadák. V Kanade sa vypracoval medzi najlepších hráčov svojho nástroja a nájdete ho v knihách o kanadskom jazze.

Experiment sa podaril, Karel Kryl vybral dve piesne, "Dívku havířku" a "Azbuka" a v štúdiu Slobodnej Európy v Mníchove nahral na plejbek svoj hlas. Ja, a snáď aj čitatelia, sme mali radosť. Kniha sa rýchlo vypredala, a tak sme Kryla požiadali o ďalšiu. Súhlasil - pod jednou podmienkou. Že mu medzitým vydáme jeho vážnu poéziu..."[3]

Zoznam piesní[upraviť | upraviť zdroj]

  1. A-strana: „Dívka havířka“
  2. B-strana: „Azbuk“

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. [1] Predná strana knihy Karla Kryla z roku 1978 (Z pod stolu) Sebrané spisy
  2. [2] Ed Vokurka na jeho vlastných webových stránkach.
  3. [3] Spomienky Josefa Škvoreckého na samotné natáčanie SP platne zo zborníku "Jaro desáté", ktorý v roku 2004 vydali Břevnovský kláštor, Opus Bonum a Klub Karla Kryla.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]