DDR4 SDRAM

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
DDR4 SDRAM

Operačné pamäte DDR4 SDRAM (Double Data Rate 4 Synchronous Dynamic Random Access Memory) sú priamym nástupcom typu DDR3. Dnes najpoužívanejší typ RAM.

Vývoj[upraviť | upraviť zdroj]

JEDEC začal na novom type pracovať už v roku 2005. Finálna špecifikácia bola uverejnená v septembri roku 2012. V rokoch 2015 a 2016 získali väčšinový podiel na trhu a nahradili tak DDR3. Koniec éry DDR4 sa očakáva okolo roku 2020 (kde sa počíta dokonca so 128GB modulmi).

Parametre[upraviť | upraviť zdroj]

Architektúrou sú pamäte rovnaké už od 70. rokov, stále ide o typ DRAM. Ako už vždy u nových typov DDR RAM, nie je mechanicky kompatibilný s predchádzajúcimi typmi. Tzv. zámok je opäť posunutý, aby nedošlo k nekompatibilnému zapojeniu. Prevádzkové napätie sa znížilo na 1,05 - 1,2 V. Počíta sa opäť s vyššími frekvenciami a teda aj s väčšou prenosovou rýchlosťou (1,6 - 3,2 GT/s). Časovanie sa zvýši na minimálne CL12.

Čipy by mali byť vytvorené 20nm štruktúrou. Architektúra umožní jednoduchšiu komunikáciu s PCI zbernicami. Zároveň bude pamäť osadená viac pinmi (DIMM - 284 a u SO-DIMM - 256), ktoré budú iba 0,85 mm široké. Viacvrstvový plošný spoj tiež vytvorí o 0,2 mm hrubší modul. Zmenšenie štruktúry umožní teda vyššie frekvencie, ale aj nižšie energetické nároky (až o 40% nižšia spotreba).

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku DDR4 na českej Wikipédii.