Dagen H

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Logo Dagenu H

Dagen H znamená v švédčine deň vpravo, pričom sa skratka H vzťahuje na švédske slovo höger – vpravo, pravý, a označuje deň, keď Švédsko prešlo z ľavostrannej na pravostrannú dopravu. Táto zmena nastala v nedeľu 3. septembra 1967 o 5. hodine ráno.

História[upraviť | upraviť zdroj]

Vľavo sa vo Švédsku jazdilo oficiálne od roku 1734. V 20. storočí však narástla automobilová doprava a obyvatelia tiež stále viac cestovali do susedných krajín; v Nórsku, Dánsku a Fínsku, sa už dávno jazdilo vpravo. Pretože po pravej strane sa jazdilo aj vo väčšine európskych krajín, sa začalo vo Švédsku premýšľať o zavedení pravostrannej dopravy.

V roku 1955 došlo k referendu, pri ktorom však väčšina národa, konkrétne 82,9 %, hlasovala proti zavedeniu pravostrannej dopravy. Už roku 1954 bolo však rozhodnuté, že sa má pravostranná doprava definitívne zaviesť. V roku 1961 boli vypočítané náklady na túto zmenu. Gösta Hall ich vyčíslil na 2,7 miliónov švédskych korún. O tri roky neskôr, 10. mája 1963, bol stanovený dátum preloženia dopravy na 3. september 1967.

Dôvody na zavedenie pravostrannej dopravy[upraviť | upraviť zdroj]

  • Hlavným dôvodom preloženia dopravy bola skutočnosť, že sa často jazdilo cez hranice do krajín s pravostrannou dopravou. Do Švédska tiež prichádzalo mnoho turistov, ktorí mali problémy držať sa na opačnej strane ulice a mnohokrát dochádzalo k nehodám.
  • Automobily mali – na rozdiel od iných krajín s ľavostrannou dopravou – volant na ľavej strane, rovnako ako v krajinách, kde sa jazdí vpravo. Táto okolnosť sťažovala predbiehanie. Výnimkou boli autobusy, ktoré mali volant na pravej strane a dvere na ľavej. Ľavostranné autobusy boli po preložke buď prebudované, alebo darované do iných krajín jazdiacich vľavo. Göteborg napríklad daroval svoje staré ľavostranné autobusy do Pakistanu.

Prevedenie[upraviť | upraviť zdroj]

V noci z 2. na 3. septembra 1967 bola všetká súkromná doprava zakázaná. Jednotlivé mestá si sami stanovili konkrétne časy. Štokholm zakázal súkromné cesty autom medzi 10. hod. druhého septembra do 15. hod. tretieho septembra. V Göteborgu začal zákaz v sobotu o 15. hod. do nedele 15. hod. Pre Borås platil zákaz jazdy od 16. do 12. hod. a Karlstad si ho ustanovil od 16. do 6. hod.

O 4:45 sa všetká doprava musela zastaviť, o 5:00 prešli vozidlá na druhú stranu a o 5:15 mohli pokračovať v ceste – už po pravej strane cesty. V hodine prechodu sa po uliciach nachádzalo mnoho ľudí, ktorí chceli byť svedkami tejto historickej udalosti. Uskutočnil sa i prenos cez satelit do Ameriky.

Pri cestách boli vztýčené šesťhranné dopravné značky s písmenom H, aby vodiči pamätali, že sa teraz majú držať na pravej strane.

Prechod prebehol celkom hladko a z neskorších prieskumov vyplynulo, že počet dopravných nehôd od zavedenia pravostrannej dopravy značne klesol.

Električková doprava vo Švédsku[upraviť | upraviť zdroj]

Preloženie dopravy na pravú stranu znamenalo v mnohých švédskych mestách koniec električkovej dopravy. Dnes prevádzkujú električky už len tri mestá, a to Göteborg, Norrköping a teraz aj Štokholm, kde sa v roku 1991 znovu sprevádzkovala linka 7 (Djurgårdslinjen).

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Odkazy[upraviť | upraviť zdroj]