Damarovník južný

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Damarovník južný (Agathis australis) je druh damarovníka.

Charakteristika[upraviť | upraviť zdroj]

Damarovník južný je obrovský ihličnan vyskytujúci sa v zmiešaných lesoch mierneho pásma. Vyskytuje sa na Severnom ostrove Nového Zélandu. Vytvára až 30 metrov vysoký nerozkonárený kmeň a týči sa nad úroveň okolitého lesa i 40 a viac metrov. Na rozdiel od väčšiny ihličnanov, ktoré majú ihlicovité listy, damarovník južný ich má ploché, kožovité a podlhovasté. Samice majú guľovité a samci valcovité šišky. Tento druh je zrejme najobľúbenejším domácim novozélandským stromom. Známy je aj pod názvom kauri.

Má ľahké a trvanlivé vysokokvalitné drevo, preto sa vo veľkom pestuje v subtrópoch a teplej časti mierneho pásma po celom svete. Jeho drevo bolo vysoko oceňované a používané od koloniálnych čias devätnásteho storočia. Okrem neho sa však používa aj jeho veľmi hodnotná živica, používaná pri výrobe linolea, kvalitných farieb a lakov. Hovorí sa, že drevo z jedného stromu postačí na stavbu domu aj celého domového nábytku. Bohužiaľ však táto ťažba dreva mala za následok aj rapídny úbytok damarovníkových lesov z pôvodných 1,2 milióna hektárov na 140 hektárov.

Ohrozenie[upraviť | upraviť zdroj]

Podľa Červeného zoznamu 2000 patrí medzi menej rizikové druhy, ale je závislý od ochrany. Pre damarovník je najväčšou hrozbou nadmerná ťažba dreva a živice. Hoci je schopný regenerácie, trvá tento proces veľmi dlho. preto sú ďalšími faktormi smršte a požiare. Damarovník sa väčšinou vyskytuje v rezerváciách ktoré spravuje Novozélandský úrad na ochranu prírody. Najväčšie lesné plochy sú v rezerváciách Waipoua, Mataraua, a Waima.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]