Daniel Akaka

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Daniel Kahikina Akaka
americký senátor
Daniel Akaka
Narodenie11. september 1924
Honolulu, Havaj, USA
Úmrtie6. apríl 2018 (93 rokov)
Honolulu, Havaj, USA
PodpisDaniel Akaka, podpis (z wikidata)
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Daniel Akaka

Daniel Kahikina „Dan“ Akaka (čín. 李碩) (* 11. september 1924, Honolulu, Havaj, USA – † 6. apríl 2018, tamtiež) bol senátor USA za štát Havaj. Bol členom Demokratickej strany a druhým senátorom ktorý bol rodený Havajčan, jediným s čínskym pôvodom (starý otec bol Číňan).

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Narodil sa v Honolulu na Havaji. Počas II. svetovej vojny slúžil v US Army Corps of Engineers, vrátane služby v Španielsku a na Tiniane. Získal tituly Bachelor of Education (1952) a Master of Education (1966) na havajskej Univerzite.

Prvýkrát bol zvolený do snemovne reprezentantov v roku 1976 Ako reprezentant Havajských ostrovov za druhý kongresový okres (Second Congressional District). Vyhral s veľkým rozdielom sedem volieb za sebou.

V apríli 1990 ho nominoval guvernér John Waihee do amerického senátu ako náhradníka ta zosnulého senátora Sparka Matsunagu, prísahu zložil 16. mája 1990. V novembri toho istého roku bol v senátnych voľbách zvolený za senátora, a trvalo nahradil zosnulého Matsunagu do konca jeho volebného obdobia. V senátnych voľbách v roku 1994 bol znovuzvolený na plné funkčné obdobie (6 rokov), a s viac ako 70% znovu v roku 2000. 7. novembra 2006, Daniel Akaka porazil protikandidáta Thielena pomerom 61%:37%, takže zostával vo funkcii ďalších šesť rokov.

V roku 2006, Akaka zastával miesto v týchto senátnych výboroch:

  • Armed Services,
  • Energy and Natural Resources,
  • Governmental Affairs (GAC), Homeland Security a Governmental Affairs Committee
  • Veterans' Affairs,
  • Indian Affairs.

Bol ženatý s Mary Mildred „Millie“ Chong; mali 5 detí (štyroch synov a dcéru), 14 vnúčat a 4 pravnúčatá.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]