Daniel Akaka

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Daniel Kahikina Akaka
Daniel Akaka
americký senátor

Narodenie 11. september 1924 (91 rokov)
Honolulu, Havaj, USA

Daniel Kahikina "Dan" Akaka (čín. 李碩) (* 11. september 1924, Honolulu, Havaj, USA) je mladší senátor USA za štát Havaj. Je členom Demokratickej strany. Je druhým senátorom ktorý je rodený Havajčan, a jediný s čínskym pôvodom (starý otec bol Číňan).

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Narodil sa v Honolulu na Havaji. Počas II. svetovej vojny slúžil v US Army Corps of Engineers, vrátane služby v Španielsku a na Tiniane. Získal tituly Bachelor of Education (1952) a Master of Education (1966) na havajskej Univerzite.

Prvýkrát bol zvolený do snemovne reprezentantov v roku 1976 Ako reprezentant Havajských ostrovov za druhý kongresový okres (Second Congressional District). Vyhral s veľkým rozdielom sedem volieb za sebou.

V apríli 1990 ho nominoval guvernér John Waihee do amerického senátu ako náhradníka ta zosnulého senátora Sparka Matsunagu, prísahu zložil 16. mája 1990. V novemberi toho istého roku bol v senátnych voľbách zvolený za senátora, a trvalo nahradil zosnulého Matsunagu do konca jeho volebného obdobia. V senátnych voľbách v roku 1994 bol znovuzvolený na plné funkčné obdobie (6 rokov), a s viac ako 70% znovu v roku 2000. 7. novembra 2006, Daniel Akaka porazil protikandidáta Thielena pomerom 61%:37%, takže zostáva vo funkcii ďalších šesť rokov.

V roku 2006, Akaka zastával miesto v týchto senátnych výboroch:

  • Armed Services,
  • Energy and Natural Resources,
  • Governmental Affairs (GAC), Homeland Security a Governmental Affairs Committee
  • Veterans' Affairs,
  • Indian Affairs.

Druhým senátorom za Havaj je Daniel Inouye.

Je ženatý s Mary Mildred "Millie" Chong; majú 5 detí (štyroch synov a dcéru), 14 vnúčat a 4 pravnúčatá.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]