Daniel Defoe

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Daniel Defoe
Daniel Defoe
Daniel Defoe
Osobné informácie
Narodenie asi 1660
  Londýn, Anglicko
Úmrtie 24. apríl 1731
  Londýn, Anglicko
Národnosť anglická
Zamestnanie spisovateľ, novinár, agent
Manželka Mária Truffleyová
Deti 8
Dielo
Žánre román, esej
Obdobie novoklasicizmus
Významné práce Robinson Crusoe - román
Odkazy
Projekt
Guttenberg
Daniel Defoe
(plné texty diel autora)
Spolupracuj na Commons Daniel Defoe
(multimediálne súbory na commons)

Daniel Defoe, pôvodným menom Daniel Foe (* asi 1660, Londýn, Anglicko – † 24. apríl 1731, Londýn), bol anglický spisovateľ a novinár, predstaviteľ realizmu.[1]. Napísal až 500 kníh, najznámejšia je Robinson Crusoe.

Život[upraviť | upraviť zdroj]

Narodil sa ako Daniel Foe v Londýne niekedy okolo roku 1660 (najčastejšie sa udávajú roky 1659, alebo 1661) ako syn Jamesa Foea a Alice Foe,[2] jeho meno však nie je zapísané v matrike, ani nikde inde.[3] Otec bol obchodník, sviečkar a mäsiar.[2][4] Matka mu zomrela keď mal desať rokov.[5] Na svoj jednoduchý pôvod nebol príliš hrdý a vyriešil to tým, že si k svojmu menu neskôr pridal aristokraticky znejúce De[4] , či už z rozmaru, snobizmu alebo preto, lebo foe znamená v preklade Nepriateľ. Túto opravenú podobu mena možno nájsť rôzne napísanú (De Foe alebo Defoe)[6])., neskôr tvrdil, že je spriaznený so šľachtickým rodom De Beau Faux.[7].

Daniel Defoe ako puritán nemal nárok na vyššie vzdelanie, na to mali právo len príslušníci štátnej cirkvi. Musel sa uspokojiť so stredoškolským vzdelaním ale využil ho dobre, lebo sa naučil 5 jazykov a osvojil si vecný a praktický prístup k životu. Študoval na akadémií v Newington Green.

V roku 1684 sa Defoe oženil s Máriou Tuffleyovou. Mali spolu dvoch synov a päť dcér[2], ale iba šesť prežilo. Za svoje satirické diela bol väznený. Vo väzení začal vydávať časopis The Review (1703). Za ironický pamflet navrhujúci riešenie konfliktu medzi štátnou, anglikánskou cirkvou a puritánmi bol odsúdený na pranier. Neskôr bol získaný do štátnej služby. Ako tajný agent pripravoval v roku 1707 zjednotenie parlamentov Anglicka a Škótska. Často precenil svoje obchodné vlohy, a ako podnikateľ mal neraz veľké problémy a musel skrývať pred veriteľmi. Kúpil dva veľkostatky a loď. Poznal kladné aj záporne stránky života a to mu pomohlo pri literárnej tvorbe. Daniel Defoe rád cestoval po celej Británii a Európe.

Tvorba[upraviť | upraviť zdroj]

Počas svojho života napísal vyše päťsto diel. Svoje najslávnejšie dielo Robinson Crusoe 1719, napísal ako 60 ročný. Rozpráva o synovi z obchodníckej rodiny, ktorý utečie na more, aby sa stal námorníkom. Po stroskotaní lode žije veľa rokov na pustom ostrove, je založený na skutočnom príbehu námorníka Selkirka. Ide tak o jeden z prvých románov s realistickými prvkami.

Defoe v ňom okrem iného sleduje vývojové hľadanie Robinsonovej cesty k Bohu a formovania jeho mravných vlastností a vytvára typ slobodného jedinca stelesňujúceho morálku „bieleho muža“. Po preslávení prvého diela spísal ešte dve pokračovania.Toto dielo sa v Británii stalo najčítanejšou knihou po biblii. Robinson Crusoe je podávaný ako autobiografia a preto si mnoho historikov myslí, že toto dielo nenapísal Daniel Defoe. Jeden tvrdí, že dielo napísal istý politik Robert Harley a odovzdal ho Defoovi keď bol väzeň aby ho uverejnil.

Biografia Britanica naznačuje, že autorom bol satirik a lekár kráľovnej John Arbuthnot. Zdá sa však, že Crusoa nenapísal nik iný ako Defoe, ktorý rád uverejňoval svoje diela anonymne. Daniel Defoe vo svojich dielach rozvinul tradíciu španielskych románov a cestopisov a veľmi dobre vystihol ekonomické myslenie jednotlivca v dobe začínajúceho kapitalizmu.

Diela[upraviť | upraviť zdroj]

 • Esej o projektoch (1697, Essay Upon Projects), v práci sa autor zamýšľa nad poistením ľudí, ktorí sú v prípade pracovnej neschopnosti ponechaní svojmu osudu, vymýšľa opatrenie na ochranu nevinných dlžníkov a navrhuje i reformy vzdelania, ktorého sa má dostávať aj dievčatám
 • Hymnus na pranier (1703, A Hymn To The Pillory)
 • Robinson Crusoe (1719, The Life and Strange Surprising Adventures of Robinson Crusoe of York), najslávnejší autorov román, ešte v tom samom roku vydal Defoe jeho pokračovanie pod názvom Ďalšie dobrodružstvá Robinsona Crusoe (The Farther Adventures of Robinson Crusoe)
 • Pamäti gavaliera (1720, Memoirs of a Cavalier)
 • Dobrodružný život kapitána Singletona (1720, The Life, Adventures and Piracies of the Famous Captain Singleton), román o živote anglického dobrodruha, ktorý bol v mladosti predaný do otroctva, dostal sa na loď, zúčastnil sa vzbury, stal sa pirátom a nakoniec sa vrátil domov ako bohatý muž
 • Moll Flandersová (1722,The Fortunes and Misfortunes of the Famous Moll Flanders), román zobrazujúci životný príbeh mravne narušenej ženy, ktorá sa v starobe stáva úspešnou zlodejkou a podvodníčkou
 • Denník morového roku (1722, A Journal of the Plague Year), fiktívna románová kronika moru v Londýne v rokoch 1665 – 1666, v ktorej autor formou autentickej reportáže približuje nešťastie aj hrdinstvo londýnskeho ľudu
 • Roxana (1724, Roxana: The Fortunate Mistress), román o opustenej matke, ktorá z nevyhnutnosti (pre obživu svojich detí) prijíma údel vydržiavanej ženy, neskôr však prepadne túžbe po blahobyte a spoločenskom postavení a ide bez morálnych zábran za svojím cieľom, až sa nakoniec stáva milenkou kráľa
 • Cesta po celých Britských ostrovoch (1724 – 1727, A tour thro' the Whole Island of Great Britain), cestopis s popisom ekonomických realít v Británii
 • Dokonalý anglický živnostník (1725 – 1727, The Compleat English Tradesman)
 • Politické dejiny diabla (1726, The Political History of the Devil), pojednávanie o vplyve zla (zosobneného diablom) na vývoj sveta.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

 1. Encyklopedia.com: Realism
 2. a b c http://www.kirjasto.sci.fi/defoe.htm
 3. Kolektiv autorů. Literatura pro 1. ročník středních škol, učebnice. Brno : Didaktis, 2009. ISBN 978-80-7358-115-2. Kapitola Daniel Defoe, s. 141.
 4. a b http://www.online-literature.com/defoe/
 5. http://www.notablebiographies.com/De-Du/Defoe-Daniel.html
 6. viz "Also known"
 7. The Further Adventures of Robinson Crusoe. [s.l.] : 1st World Library, 2007. Dostupné online. ISBN 978-1-4218-4519-7. Kapitola Daniel Defoe, s. 284.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Projekt Gutenberg
Projekt Gutenberg obsahuje plné texty diel autora: