Preskočiť na obsah

Dardanos (Dardania)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Dardanos (starogr. Δάρδανος – Dardanos, lat. Dardanus) je v gréckej mytológii zakladateľ národa či kmeňa Dardanov, mýtický predok vládcov Tróje. Bol prvým kráľom v Dardanii.

Jeho pôvod je antickými autormi vykladaný nejednotne, prevláda však verzia, že je synom najvyššieho boha Dia a matky Élektry, dcéry Atlanta. Élektra bola jednou z Plejád, ktorá bola bohmi spolu so svojimi sestrami, premenená na hviezdokopu Plejád. Hovorí sa, že jej svetlo je najslabšie, lebo smúti nad zničením Tróje.

Z vôle Dia bol Dardanos obdarený významnými a slávou obdarenými potomkami:

  • Erichthonios vládol v Dardanii hneď po jeho smrti
    • Nástupcom Erichthonia bol Trós
      • Po ňom vládol Ilos, zakladateľ mesta Ilios alebo Ilium, preslávenom neskôr ako Trója

V ďalšom pokolení sa rod rozdelil na dve vetvy:

Keď pre krásnu Helenu vypukla desaťročná trójska vojna, v ktorej Achájci Tróju vypálili a zničili, zanikla tým vláda významného rodu. Anchisov syn Aineias odviedol Dardanov a trójskych utečencov ďaleko na západ. Usadili sa v Itálii, kde založili mesto Alba Longa, z ktorého neskôr pochádzali zakladatelia Ríma, bratia Romulus a Rémus.

Meno mýtického vládcu Dardana je stále živé, po ňom bola nazvaná úžina medzi Európou a Malou Áziou. Predtým sa úžina volala Helléspontos, čiže "Hellino more" podľa malej Hellé, ktorá sa v ňom utopila, keď ju zlatý baran a jej brata Frixa odnášal do ďalekej Kolchidy.