Dark psytrance

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Dark psytrance
Pôvod v štýlochPsychedelic trance, Dark electro, Harsh noise, Industriálny metal, Electro-industrial
Kultúrne pozadieStred 90. rokov – Rusko, Nemecko
Typické nástrojeSyntetizátor, Bicí automat, Audio filter, Sekvencer, Sampler, Vokály
Všeobecná popularitanízka

Zmes štýlov
South African psytrance - Dark prog[1]
---- Eighth notes and rest.png Pozri aj Hudobný portál Eighth notes and rest.png

Dark psytrance (tiež killer psytrance, dark psy, horror trance, horror psy, psycore, alebo black trance) je tmavšia, rýchlejšia a viac skreslená forma psychedelického trance s tempom pohybujúcim sa zvyčajne medzi 145 až 180 BPM, ale môže sa zvýšiť až na viac ako 500 BPM. Dark psytrance má pôvod v Rusku a Nemecku odkiaľ sa rozšíril do ďalších krajín po celom svete.

Charakteristika[upraviť | upraviť zdroj]

Dark psytrance zvyčajne nepoužíva vokály a vyznačuje sa svojimi dlhými nemelodickými plochami skôr psychedelických tvarov s rečou a ďalšími druhmi samplov, zvyčajne vybraných z rôznych filmov (najmä horory alebo sci-fi filmy) alebo občas aj z iných skladieb.

Atmosféra a téma skladieb veľmi voľne pripomínajú žánre ako dark ambient, musique concrète, darkcore, power noise a industrial.

V poslednej dobe niektorí umelci, ktorí predtým hrali dark psytrance ako napríklad N3XU5, Darkpsy a Fungus Funk začali produkovať viac melodický, juhoafrický zvuk, zatiaľčo iní začínajú experimentovať použitím melódií a elementmi morning trance v dark psytrance napríklad umelci Deja Vu Fabrique (Zolod from Parasense), Psyc0ma, a C-P-C.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Dark psytrance na anglickej Wikipédii.