David Kraus

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
David Kraus
David Kraus počas koncertu v Třebíči
David Kraus počas koncertu v Třebíči
Základné informácie
Narodenie 13. február 1980 (43 rokov)
Praha, Česko-Slovensko
Žáner Pop
Roky pôsob. 1990-súčasnosť
Vydavateľstvá Columbia
Súvisiace
články
Uvolnete se, prosím, Show Jana Krause
Webstránka Oficiálna stránka

David Kraus (*13. február 1980, Praha) je český spevák, skladateľ, textár a herec, syn moderátora a herca Jana Krausa a herečky a výtvarníčky Jany Krausovej. Do povedomia sa dostal humorným hitom „Zuzana“, tiež však prostredníctvom hudobných vstupov v talkshow svojho otca, pod názvom, Uvolněte se prosím, či Show Jana Krause. Živí sa tiež výrobou hudobných podkladov a scénickou hudbou.

Detstvo a mladosť[upraviť | upraviť zdroj]

David Kraus, až do objavenia staršieho brata Marka, bol dlho považovaný za najstaršie dieťa Jana Krausa. S mladším bratom Adamom vyrastali v Prahe a obaja časom začali inklinovať k umeniu. Po ukončení základnej školy, s ktorou mal ako dyslektik a dysgrafik značné problémy, začal David Kraus navštevovať Konzervatoř Jaroslava Ježka, v odbore spev. Kvôli nedorozumeniam so spevákom a pedagógom Eduardom Klezlom konzervatórium dobrovoľne opustil pred maturitou.

Hudobná kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

V r. 2002 debutoval albumom s rovnomenným názvom David Kraus a hitovým singlom „Zuzana“, ktorý sa stal netradičným a humorným vyznaním lásky slovenskej herečke a speváčke Zuzane Norisovej. Vďaka ostrým, úprimným textom s ženskou tematikou sa stal album rýchlo kontroverzným a získal rozpačitú odozvu. Aj napriek tomu, že Kraus musel čeliť obvineniam z toho, že je „prominentné dieťa“, získal od poniektorých hudobníkov a kritikov pozitívne reakcie a hodnotenia. Významný skladateľ a hudobník Jan P. Muchow: „Zuzana je jasný ,,killer“! Hit leta. Mnoho chlapcov si to bude spievať a dievčatá by mali zabrať na Davidov sex-appeal.“[1] So svojou kapelou Skupina Davida Krause sa však venuje predovšetkým koncertnej činnosti. V r. 2004 prijal návrh Českej televízie spolupracovať s otcom v jeho programe Uvolněte se, prosím, ako hudobná vložka programu. Od r. 2009 bol tiež súčasťou jeho slovenskej verzie Uvoľnite sa, prosím, či po premiestnení sa do programu televízie Prima, Show Jana Krause (2010 - 2011). Paralelne s pôsobením v televízii sa Kraus podieľal aj na hudobných podkladoch pre film (Hezké chvilky bez záruky, 2006) či výrobou hudobných podkladov do reklám. V r. 2007 sa objavil ako hosť ruského zboru Alexandrovci na ich bratislavskom koncerte, kde sa predstavil coververziou skladby Great Pretender. V r. 2010 zase hosťoval po boku viacerých českých hudobníkov a spevákov na hudobnom albume Připraveným, ktorý bol spoločným projektom textára Tomáša Rorečka, skladateľa Emila Valacha a producenta Borisa Carloffa. Skladba Pro kondory, ktorú naspieval, sa stala druhým singlom albumu, pričom Krausov výkon bol kritikou hodnotený veľmi kladne.[2] V súčasnosti pracuje na nahrávaní nového albumu Cukrárna, ktorého vydanie sa natiahlo z dôvodu čakania za vypršaním predošlej zmluvy s vydavateľstvom Columbia.

Herecká kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

David Kraus začínal v televíznej trojdielnej sérii Ohrožené prázdniny (1990). Vo filme sa potom objavil až v r. 2001, a to hneď dvakrát: v psychologickej snímke Archa pro Vojtu a v rozprávke Královský slib, ktorá preňho ako pre herca znamenala jednu z mála kladných rol. V r. 2004 prijal rolu vraha v krimi filme Bolero, založenom na skutočnej udalosti. O rok neskôr si zahral v televíznom seriáli Náves, v r. 2006 zase s matkou Janou Krausovou v snímke režisérky Věry Chytilovej, Hezké chvilky bez záruky, ku ktorému zložil aj hudbu. Po prvýkrát tiež neodskočil z rozbehnutého divadelného projektu a v muzikáli Obraz Doriana Graya pražského divadla Ta Fantastika stvárnil hlavnú postavu. V r. 2008 sa vracia na plátna prostredníctvom divácky neúspešnej komédie Vy nám taky, šéfe!. V r. 2009 zase na televízne obrazovky v seriáli Vyprávěj. Prijal tiež zápornú činohernú rolu Viktora v reprízach slovenského hip-hopového muzikálu Príbeh ulice: „Je to vlastne taký moderný cirkus. Veľmi sa mi to páči, aj napriek tomu, že mi hip-hopová scéna nie je taká blízka. Vadí mi na nej určitá uniformita. Mám radšej jedinečné osobnosti, ako kulty.“[3]

Osobný život[upraviť | upraviť zdroj]

Aj napriek verejnému vyznaniu lásky Zuzane Norisovej, Kraus so slovenskou herečkou nikdy nechodil. Svojim verejným vystupovaním však rýchlo získal povesť drzého mladíka a playboya[4]. Kraus mal napriek tomu dlhoročný vzťah s českou speváčkou s africkými koreňmi, Nicole Chybovou, s ktorou tiež plánoval rodinu. V r. 2007 sa však pár po piatich rokoch rozišiel. Neskôr mal Kraus krátky vzťah s finalistkou Miss Slovensko 2009 Petronelou Pribilovou a Miss Českej republiky 2009 Anetou Vignerovou.

Diskografia[upraviť | upraviť zdroj]


Bočné projekty

Filmografia[upraviť | upraviť zdroj]

Televízne programy[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Osobnosti.cz 02.12.2010
  2. Koule.cz Prístup: 05.03.2011
  3. Celebrity magazine 02.12.2010
  4. Freemusic.cz Prístup: 04.03.2010