Denné prevádzkové svietidlo

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Denné svetlá na Audi A4
Krajiny s povinným denným svietením u osobných a nákladných automobilov (modrá: po celý rok, na všetkých cestách, svetlo modrá: po celý rok, ale len mimo mesta, zelená: všetky cesty v zime, svetlo zelená: po celý rok, ale len v časti)

Denné prevádzkové svietidlá sú špeciálne svetidlá určené na zvýraznenie vozidla počas jazdy za nezníženej viditeľnosti. Na Slovensku sú povolené od roku 2009.

Historicky prvé používanie denných svetiel sa datuje do 90. rokov do USA. Denné svetlá nevytvárajú na rozdiel od stretávacích svetiel svetelný kužeľ, ale rozptýlené svetlo, ktoré počas dňa dostatočne zdôrazňuje vozidlo v premávke a je pre ľudské oko znesiteľnejšie a príjemnejšie. Ďalšou podstatnou výhodou je nižšia energetická náročnosť. Je možné ich dokúpiť a namontovať aj na staršie vozidlá. Dodatočne namontované denné svetlá musia byť homologizované a ich umiestnenie sa riadi presnými pravidlami.

Denné svetlá sa samy zažínajú po naštartovaní, pri ich činnosti nesvieti na vozidle nič iné, ani koncové svetlá. Pri rozsvietení obrysových a stretávacích svetiel denné svetlá automaticky zhasínajú. V USA sa ako denné svetlá používajú aj predné ukazovatele smeru, ktoré svietia neprerušovane a pri odbáčaní zhasnú a bliká iba príslušný ukazovateľ smeru.

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Denní svítilny na českej Wikipédii.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]