Desynonymizácia
Desynonymizácia je sémantický proces v slovnej zásobe spočívajúci vo významovej diferenciácii výrazov,[1][chýba vhodnejší zdroj] opak synonymizácie, spolu s ktorou tvorí diachronickú kategóriu (podobne ako napr. homonymizácia a dehomonymizácia).[2] Desynonymizácie je charakteristickým rysom odbornej terminológie (kým sa nedôjde k terminologickej diferenciácii sémanticky preťaženého a príliš frekventovaného základu).[3]
Do anglickej jazykovedy uviedol teóriu desynonymizácie (i samotný termín desynonymizácia) anglický romantický filozof a básnik Samuel Taylor Coleridge, pravdepodobne pod vplyvom nemeckých filológov. Vysvetľoval ňou postupný vývoj jazyka z jeho primitívnej podoby tvorenej niekoľkými zvukmi do komplexného systému, akým bola napr. angličtina, čo značne kontrastovalo s vtedy rozšírenou „božskou teóriou“ o pôvode jazyka, podľa ktorej bol jazyk (napr. hebrejčina) človeku daný Bohom v dokonalej podobe a ďalším vývojom sa len degeneroval. Coleridge ako príklad desynonymizácie v angličtine uvádzal napr. fancy a imagination.[4]
Referencie
[upraviť | upraviť zdroj]- ↑ Desynonymizácia. In Piaček, Jozef – Kravčík, Miloš (eds.). FILIT : Otvorená filozofická encyklopédia. Ver. 3.0. Bratislava : Univerzita Komenského v Bratislave, Fakulta matematiky, fyziky a informatiky, Katedra aplikovanej informatiky, 2001-03-01 [cit. 2018-04-02] Dostupné online.
- ↑ Ivanová-Šalingová, Mária. Z problematiky historickej lexikológie. In Jazykovedný časopis. 1968, roč. 19, s. 235.
- ↑ Sršeň, Alfréd. Vzťahy medzi termínmi so základom „zpráva“ a „information“. In Knihovník. 1966, roč. 11, č. 1, s. 25-27.
- ↑ Roberts, Daniel Sanjiv. Revisionary Gleam : De Quincey, Coleridge, and the High Romantic Argument. Liverpool : Liverpool University Press, 2000. ISBN 0-85323-794-8, p. 138. Dostupné online. [cit. 2018-04-02].