Dianetika

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Disambig.svg O rovnomennej knihe pozri Dianetika - moderná veda o duševnom zdraví.

Dianetika[1] je súbor myšlienok a postupov zaoberajúcich sa metafyzickými vzťahmi mysle a tela s cieľom liečiť. Jej autorom je L. R. Hubbard, svoje myšlienky prvýkrát publikoval vo svojej knihe Dianetika - moderná veda o duševnom zdraví v roku 1950 (slovenské vydanie 1999). Túto metódu používa najmä tzv scientologická cirkev, existujú ale aj dianetické skupiny od nej nezávislé, tzv. free zone.

Hypotézy[upraviť | upraviť zdroj]

Základom dianetickej teórie je tvrdenie, že ľudská myseľ má dve časti: analytickú myseľ a reaktívnu myseľ. Reaktívna myseľ, fungujúca v období prežívania nepríjemného psychického stavu, používa formu spomienok, nazývaných engramy (ide o spomienky z okamihov fyzickej bolesti, ktoré neskôr ovplyvňujú v okamihoch k nim nejakým spôsobom viazaných myslenie a psychiku človeka, napr. sú podľa Hubbardových tvrdení zodpovedné za psychosomatické choroby).

Aby bol engram engramom, musí v ňom byť obsiahnutá fyzická bolesť, môžu ho vyvolať napr. choroby alebo úrazy, stavy úplného alebo čiastočného bezvedomia. Spracovaním engramov je podľa dianetiky aj možné si vybaviť okamihy operácií pod narkózou, stavy, keď bol človek pod vplyvom alkoholu, drog a pod.

Engramy a reaktívna myseľ všeobecne sú pre človeka podľa dianetických teórií nežiaduce, a preto je cieľom dianetickej terapie "vymazanie" všetkých engramov. Po vymazaní prvého engramu v živote jednotlivca (Hubbard tvrdí, že engramy sú vnímané aj v prenatálnom stave, ba dokonca aj bezprostredne po počatí) dôjde k úplnému odstráneniu reaktívnej mysle. Na to Dianetika využíva procedúry, nazývané auditing (t.j. načúvanie), ktorá na prvý pohľad pripomína psychoanalýzu. Pacient sa pomocou rôznych pamäťových techník "vracia do minulosti" (je ostro odlišovaná spomienka, teda vybavovanie si konkrétnej informácie, a vrátenie sa do minulosti, teda komplexné navodenie rovnakého duševného stavu, aký bol v danom momente) a potom, čo sa v priebehu tohto vrátenia narazí na engram, je vymazaný tým, že sa opakovaním a niekoľkonásobným prerozprávaním "vybije jeho emočný potenciál". Dnes pritom scientologická cirkev používa veľmi pochybný prístroj nazývaný e-meter.

Človek, ktorý prešiel dianetickou procedúrou a nemá teda reaktívnú myseľ ani engramy, sa v Dianetike nazýva Clear (angl. clear – jasný). Podľa Hubbardových tvrdení má taká osoba vyšší inteligenčný kvocient, je zdravšia (zbaví sa psychosomatických chorôb) a „ovláda svoju predstavivosť“. [2]

Kontroverzia[upraviť | upraviť zdroj]

Hubbardova kniha bola odbornou verejnosťou odmietnutá. V roku 1950 American Psychological Association vydala vyhlásenie v tom zmysle, že vzhľadom na absenciu empirických dôkazov dianetických teórií nemôžu byť tieto teórie pokladané za vedecké.[3]

Podľa brožúry organizácie Dianetic Research Foundation, nazvanej Dianetic Processing a publikovanej začiatok roku 1951, dianetická terapia môže vyliečiť choroby ako je maniodepresívna psychóza, astma, artritída a dokonca môže byť dianetickými terapiami vraj „vyliečená“ homosexualita. Vzhľadom na to, že nešlo o nezaujatých bádateľov (a v brožúre nie je uvedená ich kvalifikácia), a že štúdia neuvádza žiadne tvrdenie proti Dianetike, kritici Dianetiky sú k nej veľmi skeptickí.

Ďalej kritici Dianetiky kritizujú jej prílišnú previazanosť so scientologickou cirkvou (ktorej kontroverzný charakter je všeobecne známy) a nevedeckosť celého radu termínov či tvrdení, ktoré dianetické diela používajú.[4]

Slovensko[upraviť | upraviť zdroj]

Bližšie informácie v hlavnom článku: Centrum Dianetiky a Scientológie

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Scientológovia sami píšu viaceré svoje termíny - vrátane slov Dianetika a Scientológia - pod vplyvom angličtiny zásadne s veľkým začiatočným písmenom. Takéto písanie je v rozpore s PSP.
  2. Hubbard, L. Ron, 1934-. Dianetika : moderní věda o duševním zdraví. Copenhagen: New Era, 1997. 535 s. ISBN 87-7816-655-1.
  3. http://www.xenu.net/archive/fifties/e500909.htm
  4. http://sweb.cz/vit.p/streva/scientol.html

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Dianetika na českej Wikipédii (číslo revízie nebolo určené).