Preskočiť na obsah

Dichlórdifenyltrichlóretán

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Symbol rozcestia O iných významoch výrazu DDT pozri DDT (rozlišovacia stránka).
vzorec DDT

DDT, čiže dichlórdifenyltrichlóretán alebo 1,1,1-trichloro-2,2-bis(4-chlorofenyl)etán alebo (ClC6H4)2CH(CCl3), je jeden z najstarších a najznámejších insekticídov. Pre negatívne vedľajšie účinky a fakt, že sa kumuluje v organizme a prostredí, postupne od 70. rokov 20. storočia dochádza k zákazu jeho používania.

História[upraviť | upraviť zdroj]

Rozprašovanie DDT v USA roku 1958 na brehu jazera

DDT bolo prvýkrát syntetizované už v roku 1874 Othmarom Zeidlerom. Jeho insekticídne účinky však objavil až švajčiarsky chemik Paul Hermann Müller v roku 1939. Od druhej svetovej vojny bolo DDT hromadne používané ako prípravok proti škodlivému hmyzu v poľnohospodárstve, ale predovšetkým na likvidáciu komárov a moskytov v tropických krajinách.

V prírode sa pretvára na ďalšie deriváty, ako DDE a DDA.

Účinok na človeka[upraviť | upraviť zdroj]

Pri akútnom zasiahnutí pôsobí na centrálnu nervovú sústavu, vyvoláva kŕče a končí obrnou dýchania. Akútna inhalácia spôsobuje bronchitídu, pri chronickej otrave sa prejavujú zmeny krvného obrazu. DDT sa dobre rozpúšťa v tukoch.

U DDT bola neboli karcinogenita a mutagenita priamo preukázaná[1]. Štúdie však naznačujú, že môže zvyšovať pravdepodobnosť rakoviny.[chýba zdroj]

V roku 2000 bola uverejnená štúdia preukazujúca, že rozpadový produkt DDT pôsobí ako endokrinný disruptor narúšajúci funkciu androgénov. U laboratórnych potkanov preukázal inhibíciu väzby hormónov na tzv. androgénny receptor. V roku 2005 časopis Environmental Health Perspectives informoval o zvýšení výskytu tzv. intersexuálnych žiab v dôsledku používania DDT. V roku 2006 priniesol Journal of Andrology štúdiu o znížení pohyblivosti spermií a zvýšení výskytu defektných spermií u mužov v závislosti na hladine metabolitov DDT v krvi.[2]

Regulácia[upraviť | upraviť zdroj]

Medzinárodne je regulovaný Štokholmským dohovorom o perzistentných organických látkach od roku 2004. Výroba a používanie DDT sú vo väčšine krajín sveta zakázané, iba v niektorých afrických a ázijských krajinách sa DDT stále používa ako prostriedok boja proti malárii.[3]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Decision Guidance Documents DDT. Joint FAO/UNEP Programme For the Operation of Prior Informed Consent Food and Agriculture Organization of the United Nations, United Nations Environment Programme, Rome - Geneva 1991.
  2. ŠUTA, Miroslav. Chemické látky v životním prostředí a zdraví. Brno : Ekologický institut Veronica, 2008. ISBN 978-80-87308-00-4.
  3. WALKER, K. Cost-comparison of DDT and alternative insecticides for malaria control. Medical and Veterinary Entomology, december 2000, roč. 14, čís. 4, s. 345–354. DOI10.1111/j.1365-2915.2000.00262.x. PMID 11129697. (po anglicky)

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]