Dierna páska
Dierna páska[1] je historické záznamové médium, na ktorom je informácia zakódovaná prítomnosťou alebo neprítomnosťou otvorov (dier), perforovaných na vopred definovaných pozíciách. V širšej miere sa používala od konca 19. storočia na riadenie činnosti automatizovaných tkáčskych, sádzacích, obrábacích, šifrovacích a počítacích strojov, na ukladanie a odosielanie obsahu správ v telegrafoch a ďalekopisoch a následne od prelomu 30. a 40. rokov 20. storočia aj v raných generáciách číslicových počítačov, kde doplnila a čiastočne nahradila dierne štítky.[1][2] Sama bola neskôr v roli vymeniteľného média postupne nahradená magnetickými páskami a disketami a v roli pracovných pamätí programu a dát feritovými a neskôr polovodičovými pamäťami s priamym prístupom.
Materiál pásky bol vo väčšine prípadov papier, len pre exponovanejšie použitia, ako napr. nekonečné slučky pásky pre riadenie činnosti strojov, sa používala trvanlivejšia kovová alebo plastová páska.
5-stopová ďalekopisná páska
[upraviť | upraviť zdroj]Ďalekopisná páska bola päťstopová, keďže ďalekopisy využívali historicky 5-bitové telegrafné kódovania znakov, počnúc Baudotovým kódom z roku 1880.[2] Obsahovala päť stôp pre záznam dát (veľké otvory) a jednu vodiacu stopu (malé otvory). Rozmery boli neskôr štandardizované, šírka pásky bola 11⁄16 palca (17 mm) a hrúbka 0,1 mm.
8-stopová počítačová páska
[upraviť | upraviť zdroj]Dátová páska pre počítače bola osemstopová, umožňujúca 8-bitový záznam (resp. 7-bitový s kontrolou formou paritného bitu). Údaje sa do pásky perforovali priečne po 8 bitových znakoch tak, že logická „1“ je reprezentovaná perforovanou dierou a logická „0“ neperforovaným miestom.[1]
Šírka pásky bola štandardne 1 palec (2,54 cm) a hrúbka 0,1 mm. Rozstup otvorov bol 0,1 palca (2,54 mm) v oboch smeroch. Dátové otvory mali priemer 0,072 palca (1,8 mm), vodiace otvory 0,046 palca (1,2 mm).[3] Dodávala sa zvyčajne v dĺžke 200 m stočená do kotúča o priemere približne 20 cm. Pamäťová kapacita diernej pásky bola 400 znakov na 1 meter dĺžky.[1]
Kódovania znakov používané pre počítačové dierne pásky boli najprv proprietárne, neskôr sa začali postupne štandardizovať. Kód ASCII (American Standard Code for Information Interchange) z roku 1963 pretrval v podobe zapracovania do medzinárodného štandardu Unicode až dodnes.
Ešte v 80. rokoch 20. storočia dierne pásky bežne slúžili ako prenosné médium pri diaľkovom prenose údajov pomocou ďalekopisov, na vkladanie dát do sálových počítačov a ako zdroj dát pre programovanie permanentných polovodičových pamätí (ROM, PROM, EPROM).[4]
Čítanie pásky
[upraviť | upraviť zdroj]Čítanie diernej pásky prebiehalo buď mechanicky alebo opticky. Pri mechanickom princípe bola z jednej strany pásky umiestnená podkladová kovová plôška a z druhej sada pružných kontaktov vo forme kefiek, ktoré kĺzali po povrchu pásky. Pri pohybe pásky dochádzalo na miestach s perforáciou k vodivému prepojeniu kontaktov s podkladom, čo vyvolalo elektrický impulz. Pri optickom princípe bola páska presvetľovaná tenkým lúčom svetla, ktorý v miestach s perforovanou dierkou dopadal na snímač pod páskou, produkujúci elektrický impulz.[2]
Oba spôsoby čítania trpeli určitou mierou chybovosti. Pri mechanickom princípe dochádzalo k postupnému opotrebúvaniu kontaktov a následnému vynechávaniu impulzov oznamujúcich prítomnosť dierky v páske. Pri optickom princípe sa zase stávalo, že menej kvalitný papier pásky prepúšťal svetlo aj v miestach, kde nebola perforovaná dierka, čo viedlo k falošným impulzom. Pre kritickejšie potreby sa preto používali schémy reprezentácie dát s kontrolou integrity na úrovni jednotlivých znakov (paritný bit) a/alebo dlhších blokov dát (kontrolné súčty), umožňujúce detekciu chýb, prípadne aj korekciu limitovaného množstva chýb určitého typu (samoopravný kód).[4]
Rýchle optické čítačky dokázali čítať obsah pásky rýchlosťami až niekoľko tisíc znakov za sekundu, napr. britský počítač Colossus, slúžiaci počas druhej svetovej vojny v Bletchley Parku na kryptoanalýzu zachytených správ z nemeckých šifrovacích strojov Lorenz SZ 40/42, čítal obsah diernych pások rýchlosťou 5 000 znakov za sekundu, čomu zodpovedá pohyb pásky rýchlosťou 13 m/s resp. 46 km/h.[5][6]
Galéria
[upraviť | upraviť zdroj]-
Dierna páska zostavená zo vzájomne prepojených diernych štítkov pre riadenie činnosti tkáčskeho stavu J. M. Jacquarda (1804)
-
Vstupné zariadenie sádzacieho systému Monotype (1885), kódujúce text zadávaný na klávesnici do diernej pásky
-
Hudobný záznam pre flašinet (verklík) na diernej páske skladanej do formy leporela
-
Komplikovaná diernopásková mechanika na britskom počítači Colossus z roku 1943, slúžiacom na kryptoanalýzu
-
24-stopová dierna páska, slúžiaca ako pamäť programu počítača Harvard Mark I z roku 1944
-
Nerozbalená dierna páska z československého národného podniku Krkonošské papírny
-
Detail štandardnej 8-stopovej diernej pásky
-
Mylarová dierna páska s vyššou odolnosťou pre priemyselné použitie
-
Čítačka na počítači Harwell s nekonečnou slučkou 5-stopovej pásky, reprezentujúcou algoritmus s nekonečným cyklom
-
Čítačka diernej pásky na číslicovo riadenom (CNC) obrábacom stroji
-
Minipočítač PDP-1 zavádzajúci program z diernej pásky
-
Veľkokapacitná diernopásková jednotka so zavedenou páskou
Referencie
[upraviť | upraviť zdroj]- ↑ a b c d Múzeum počítačov : Dierna páska [online]. Bratislava: Slovenská akadémia vied : Výpočtové stredisko, [cit. 2023-10-22]. Dostupné online.
- ↑ a b c MAXFIELD, Clive. How it was: Paper tapes and punched cards. EE Times, 2011-10-13. Dostupné online [cit. 2023-10-22].
- ↑ LANCASTER, Don. TV Typewriter Cookbook. Thatcher, Arizona : Synergetics SP Press, 1976 : 2010. Dostupné online. S. 211.
- ↑ a b Translation File Formats [online]. Data I/O Corporation, [cit. 2024-10-05]. Dostupné online.
- ↑ The Colossus Machine [online]. Stanford, California: Stanford University, [cit. 2023-10-22]. Dostupné online.
- ↑ FLOWERS, Thomas H.. The Design of Colossus. Annals of the History of Computing (IEEE), 1983, roč. 5, čís. 3, s. 239 – 252,. Dostupné online.
Literatúra
[upraviť | upraviť zdroj]- An introduction to Creed teleprinters and punched tape equipment. 2. vyd. Croydon : Creed & Company Limited, 1958. 52 s. Dostupné online.
- SEDLÁČEK, Jan; ŠTĚTKA, Karel. Dĕrná páska. 1. vyd. Praha : Státní nakladatelství technické literatury, 1963. 214 s.
- KLETEČKA, František. Soustava děrné pásky. Praha : Aritma, 1963. 137 s.
- ECMA-10 : ECMA Standard for Data Interchange on Punched Tape [online]. Geneva: European Computer Manufacturers Association, 1965, [cit. 2024-10-05]. Dostupné online. Archivované 2011-09-27 z originálu.
Pozri aj
[upraviť | upraviť zdroj]Iné projekty
[upraviť | upraviť zdroj]- Commons ponúka multimediálne súbory na tému Dierna páska
Externé odkazy
[upraviť | upraviť zdroj]- Perforátor a automatický telegrafný kľúč Wheatstonovho telegrafu – ukážka perforovania správy na diernu pásku a jej následného automatizovaného kľúčovania (YouTube video)
- Friden Flexowriter SPD – elektrický písací stroj a ďalekopis, ukážka založenia diernej pásky a tlače (YouTube video)
- Mikropočítač Altair 8800 s pripojenou vysokorýchlostnou čítačkou a dierovačkou (YouTube video)