Diskové koleso z ľahkej zliatiny

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Koleso z ľahkej zliatiny značky Enkei
Koleso zo zliatiny horčíka superšportového automobilu Porsche Carrera GT
Koleso z ľahkej zliatiny značky Alcoa použité na nákladnom automobile

Diskové koleso[1] z ľahkej zliatiny zjednodušene len koleso z ľahkej zliatiny alebo aj ľahkozliatinové koleso je automobilové (automobil, motocykel, nákladný automobil) koleso, ktoré je vyrobené so zliatiny hliníka alebo horčíka (alebo niekedy aj kombinácia oboch) a je vyrobené ako jeden celok, t. j. disk kolesa spolu s ráfikom. Tieto kolesá sú ľahšie a pevnejšie a poskytujú lepšie vedenie tepla a takisto aj vzhľad.

Vlastnosti[upraviť | upraviť zdroj]

Oproti oceľovým kolesám majú kolesá z ľahkých zliatin výhodu vo svojom estetickom vzhľade. Kolesá s vysokým podielom horčíka sú navyše mimoriadne ľahké, čo sa odráža na lepšom pružení. Ľahšie kolesá z ľahkých zliatin znižujú veľkosť neodpruženej hmoty, čo sa pozitívne prejavuje na jazdných vlastnostiach vozidla. Pritom pokles hodnôt zotrvačných síl rotujúceho kolesa zvyšuje dynamiku akcelerácie aj brzdenie. Zníženie celkovej hmotnosti vozidla môže tiež prispieť k zníženiu spotreby paliva. Kolesá z ľahkých zliatin sú lakované, preto im, zvlášť v zime, hrozí, že sa v slanom prostredí táto vrstva poškodí a zliatina kovov pod lakom začne galvanicky korodovať, to môže zas viesť k úniku vzduchu z pneumatiky. Kolesá z ľahkých zliatin nie sú, na rozdiel od plechových diskov zvárané.

Horčíkové kolesá[upraviť | upraviť zdroj]

Kolesá zo zliatiny horčíka sa používajú najmä pre pretekárske automobily, prípadne pre exkluzívne a športové modely automobilov. Kolesá sú vyrábané kovaním zo zliatiny horčíka (ZK60, AZ31 a AZ91). Kolesá zo zliatiny horčíka sú používané pre kolesá motocyklov. Hmotnosť priemerného automobilového kolesa z horčíka je asi 5 – 9 kg (v závislosti na veľkosti). Na rozdiel od bežného kolesa z hliníkovej zliatiny, kde môže byť hmotnosť až dvojnásobná. Nevýhodou kolies z horčíkovej zliatiny je horľavosť, z toho dôvodu boli horčíkové kolesá v rámci niektorých motoristických pretekov zakázané.

Známi výrobcovia kolies z ľahkých zliatin[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. MOČKOŘ, Roman. Motorové vozidlá II. Podvozkové orgány. Bratislava : SjF STU, 1997.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]