Diskusia:Hutníctvo

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Určite nespájať. Hutníctvo (=metalurgia) je:

  • hutnícky priemysel
  • súbor tehcnologických postupov a zariadení
  • vedná odbor, ktorý sa zaoberá výrobou kovov z rúd a ich spracovaním

Podľa hutníctvo. In: Encyclopaedia Beliana. 1. vyd. Bratislava : Encyklopedický ústav SAV; Veda, 2010. 686 s. ISBN 978-80-970350-0-6. Zväzok 6. (His – Im), s. 343 – 345.

Celkom ti nerozumiem. Nie je to to isté a zároveň si dal do vysvetlenia znak "=".--Jetam2 (diskusia) 13:27, 8. november 2015 (UTC)
Jasné mi to nie je, počkaj bitte nech sa k tomu ešte niekto vyjadrí, nevyhadzuj hneď návrh ako vyriešený. Vďaka.--Jetam2 (diskusia) 13:33, 8. november 2015 (UTC)

Hutníctvo alebo metalurgia je názov, ktorý označuje tri veci. Prvé 2 z toho sú priemyselné odvetvie, tretia je samostatný vedný odbor. To je celé. Spojiť to do jedného je nezmysel. Ak sa niekto vyjadrí bez toho aby to v nejakej literatúre skontroloval (tvoj prípad), je to takmer určite bezcenné vyjadrenie. Vasiľ (diskusia) 13:36, 8. november 2015 (UTC)

Šlo mi o zlúčenie článkov Hutníctvo a Metalurgia. Podľa toho čo a ako hovoríš sa len utvrdzujem v tom, že slová sú synonymá a teda nám stačí jeden článok. V prvom odôvodnení používaš "=", v druhom "alebo". Z toho my vyplýva, že ide o synonymá. Ak tak nie je, napíš aký je medzi týmito dvoma slovami rozdiel, alebo (ešte lepšie) tento rozdiel zapracuj do oboch článkov.--Jetam2 (diskusia) 13:57, 8. november 2015 (UTC)
Viem o čo ti šlo, šablóne chápem.
Rovnako viem (a aj som to sem napísal), že je to chybný krok a nevidím príčinu, prečo by to tak malo byť.
Skúsim ešte raz:
  • hutníctvo môže znamenať:
  • priemyselný odbor (pri terajšom stave je o ňom článok (hutníctvo)
  • vedu o výrobe a spracovaní kovov (pri terajšom stave je o ňom článok metalurgia)
  • metalurgia môže znamenať:
  • priemyselný odbor
  • vedu o výrobe a spracovaní kovov
Vyjasnil som to? Vasiľ (diskusia) 14:04, 8. november 2015 (UTC)
Okay, už rozumiem o čo ide. I tak si však myslím, že článok môže byť zlúčený. Študovaná látka a odbor zhodný v názve môžu byť v rovnakom článku. Majú to tak aj na českej (napríklad).--Jetam2 (diskusia) 14:19, 8. november 2015 (UTC)
Nemôže byť zlúčený. Pretože to nie je to isté a jasne som ukázal, že sú to oddelené pojmy. Cs wiki nie je zdroj pre debaty, čo je a nie je správne, to chce trochu zalistovať v knihách. Vasiľ (diskusia) 14:22, 8. november 2015 (UTC)