Diskusia:Juraj Jánošík

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Poliaci[upraviť kód]

  • Poliaci ho chcu mat pre seba?!? To co je za vetu? ;) Radioactive.svg
Atomique 18:08, 24 apr 2005 (UTC)
  • Čudne znejúca, ale vlastne veľmi výstižná ..:)) Bronto 18:15, 24 apr 2005 (UTC)
  • trochu som to upravil, co poviete? --Maros 19:19, 24 apr 2005 (UTC)
  • Teraz je to daleko lepsie! Radioactive.svg
Atomique 19:30, 24 apr 2005 (UTC)
  • Este raz som to prerobil, nepocilo sa mi to negativne nespravne povazuju, mozme to brat aj pozitivne, ze ho povazuju za svojho. --Reti 19:34, 24 apr 2005 (UTC)
Skutočnosť je taká, že Poliaci ho ešte donedávna viedli v encyklopédiách a pod. ako osobu polskej národnosti (čiže v podstate klamali), takže tá formulácia je príliš slušná ...Bronto 19:36, 24 apr 2005 (UTC)
no s cechmi to bolo zle manzelstvo, s poliakmi to mohlo dopadnut podstane horsie. --Reti 19:58, 24 apr 2005 (UTC)
To je možné, to som sa ale nesnažil naznačiť; chcel som len - ako vždy - poukázať na skutočný stav vecí...Bronto 23:45, 24 apr 2005 (UTC)

Niekolko slov od Poliaka :)[upraviť kód]

Ahoj bratia Slovaci. Prepacte ze budu pisal v polstine ale slovencinu znam len trosku. Fakt, że w polskie społeczeństwo uważa w większości, że Janosik był polskim góralem. Z czego to wynika? Myślę, że chodzi tu o tv-serial z 1974 (wymieniony w tym artykule) z Markiem Perepeczko w roli głównej. Główny bohater serialu jest nazywany Janosik, ale w jednym z pierwszych odcinków serii pada zdanie, z którego jasno wynika, że ów gł. bohater jest tak tylko nazwany na cześć słynnego słowackiego zbójnika zza Tatr :) Fakt, na Podhalu imię Janosika przewija się w wielu piosenkach, ale jako że nie jestem stamtąd, nie mogę Wam powiedzieć, czy w rzeczywistości, tak jak w serialu, żył kiedykolwiek na Podhalu zbójnik ochrzczony na cześć waszego Janosika (w końcu skądś się jego imię w tym pieśniach wzięło). Nie wiem czy słyszeliście już o sk-pl-cz ko-produkcji w reżyserii Agnieszki Holland. Ten film ma podobno "odkłamywać" fałszywy mit "dobrego Janosika". :)

A i jeszcze taki mój osobisty apel: my mamy 1/5 Tatr i jest nasz ca 40 mln, co poniekąd usprawiedliwia fakt że polskie Tatry są tak bardzo zadeptane (zwł. przez kolejkę linową na Kasprowy). Wy macie 4/5 Tatr i jest was tylko 4 mln, co mogłoby dawać nadzieję, że nie zadeptacie Tatr tak bardzo jak my, i nie pozwolicie żeby wasz najcenniejszy skarb niszczyła cywilizacja. Ale to co się wyprawia w Tichej Dolinie albo w Jaworowej, albo "miasto Skalnate Pleso" nie wspominając już o linówce na Łomnicę - to tragedia!!! W tichej i jaworowej, jakbyście nie wiedzieli: http://www.youtube.com/watch?v=bofMXyxZ6YQ bulldożery?! w parku narodowym?! do tego jeszcze "legalne" kłusownictwo, liczne są np. w Liptowskich Kopach ambony myśliwskie, zresztą nie tylko tam, także w Bielskich:http://img292.imageshack.us/img292/6956/005sf4.jpg a tutaj ślady ciężkiego sprzętu w Jaworowej: http://img219.imageshack.us/img219/1926/010gt0.jpg

Nie dajcie zniszczyć Tatr!!! Proszę w imieniu wszystkich polskich miłośników Tatr. Pozdrawiamupdate: Dowiedziałem się, że pl:Kazimierz Przerwa-Tetmajer nazwał 2gą część swojej powieści "Legenda Tatr": "Maryna z Hrubego i Janosik Nędza-Litmanowski", Janosik ów miał jakoby mieszkać w Kościelisku koło Zakopanego, konkretnie na osiedlu Nędzówka. Może to też jest powodem legendy janosikowej na Podhalu. Pozdrawiam

Dátum úmrtia[upraviť kód]

Upravil som jednu vetu v článku tak, aby som ozrejmil, že poprava bola vykonaná po mučení, teda ešte 17.3 a nie až následujúceho dňa.

datum narodenia[upraviť kód]

>Narodenie 25. január 1688 Terchová, Uhorsko

Nevidim tu ani par slov napisanych o tom, ze datum narodenia sa po takom case neda presne urcit a Fico za jeho datum narodenia vyhlasil 26. januara (2. video z clanku): http://www.sme.sk/c/3659817/fico-janosik-je-velky-vzor-mojej-vlady.html


Co za kreten to zamkol? Pise sa NA HRACHOVE, nie V HRACHOVE! Naozaj?, čiže na Bratislave, nie v Bratislave?


Fico vyhlásil???! a čo je on pán Boh?! Vo Varínskej matrike je jasný zápis ktorý po latinsky urobil farár Michal Smutko, že v roku 1688, 25. januára, pokrstil dieťa narodené Martinovi Jánošíkovi a jeho žene Anne rodenej Cesnekovej, ktoré dostalo meno Juraj, krstnými rodičmi boli Jakub Meriad a Barbora Krištofíková z Terchovej. (Terchová mala farnosť vo Varíne.) Rátaj že to je z Terchovej tak 23km. Vtedy sa zvyklo krstiť deti tak týždeň po narodení ale kedže bola tuhá zima a bolo to dosť ďaleko tak to mohlo byť viac ako týždeň. (Keď chce byť niekto zaujímavý a niečo vyhlasovať tak by sa mal tomu najskôr aj rozumieť)

Sorry (po dlhom case som sa sem dostal) - nechcem to autorovi prepisovat, lebo ma opravi naspat - stale tam ma narodenie 25.1.1688 a nie krst (na obidvoch miestach v clanku)

Súrodenci[upraviť kód]

Chcel by som sa vás opýtať, že ako to je s Jánošíkovými súrodencami. Niektoré zdroje uvádzajú: "Juraj Jánošík mal troch mladších bratov Jána, Martina, Adama a staršiu sestru Barboru." Ale ja som práve čítal knihu Slovensko na prahu novoveku od Matúša Kučeru, tam to je napísané v kapitole Jánošík, Jánošík takto: "Starší brat dostal meno zrejme po starom otcovi - Ján. Ani Juraj, napodiv, nedostal otcovstvé meno. Až mladší brat po ňom bol Martin a posledný bol Adam." Tak ako to vlastne bolo? SamZat (diskusia) 20:00, 30. december 2016 (UTC)

@SamZat: V článku sa dajú nesúhlasiace zdroje reflektovať, pravdaže s použitím citácií. Veľa zdaru!--Jetam2 (diskusia) 20:17, 30. december 2016 (UTC)
Je zbytočné sporiť sa o Jánošíkových súrodencov. Samotní historici na to nemajú rovnaký názor. A pravdepodobne alebo s istotou možno predpokladať, že sa to nikdy nedozvieme. Nie je to ani dôležité. Možno by stálo za to prikloniť sa k verzii historika Ruda Brtáňa, že Ján bol Jurajov starší brat, tak ako sa to uvádza v pravote s Jánom Jánošíkom v Tepličke nad Váhom, keď ho odsúdili za pomoc bratovi Jurajovi. Historik Rudo Brtáň čerpal z tohto historického dokumentu, ktorý, možno, nemali k dispozícii iní historici. O Jánošíkovi nebolo napísaných veľa historických štúdií. Z tých, ktoré sú, sa len skromná menšina zaoberá jeho súrodencami. Bola by to veľká náhoda, keby sa v archívoch objavil nejaký nový, nepoznaný dokument o Jánošíkovi, ktorý v danej dobe bol obyčajným zbojníkom, ktorého odsúdili na hrdelný trest a pre históriu je len šťastím, že sa zachovali dokumenty z jeho súdnej pravoty. Nič viac. Keď som písal toto heslo snažil som sa objektívne uviesť všetky dostupné fakty. --Tatransky (diskusia) 15:35, 3. apríl 2017 (UTC)

Jánošík - anonymná úprava domanižskej vraždy[upraviť kód]

Ak niekto chce upravovať dátum vraždy domanižského farára, tak nech vychádza z hodnoverných faktov.--Tatransky (diskusia) 12:23, 13. apríl 2017 (UTC)

Odstránenie Historických súvislostí a zbojníkov[upraviť kód]

Všetko čo nemalo súvis s menom Jánošík vrátane historických súvislosti a zbojníctva v Karpatoch (nebol tam, ani slovom spomenutý náš "hrdina"!) som vymazal. Rešpektujem názor redaktora Gapetita, ktorý sa o tom zmienil v inej diskusii. Nebol spokojný s kapitolou Historické súvislosti a som presvedčený , že ani kapitola o zbojníkoch sa mu nepozdávala. Dúfam, že už nikto nič nebude namietať. Ak sa tak stane rád vymažem všetko, o čo som toto predtým toto "úbohé " heslo rozšíril. ( Poznámka na okraj: Mnohí redaktori sa predtým akosi nezmohli na podrobnejšie a kvalitnejšie informácie o národnom hrdinovi, boli veľmi dlho spokojní s len takými všeobecnými. Je to úsmevné.) Nech si teda náš čitateľ hľadá niečo o zbojníkoch a dobe, v ktorej Jánošík žil inde. Želám mu veľa šťastia. --Tatransky (diskusia) 16:34, 18. apríl 2017 (UTC)