Diskusia:Mestská časť

From Wikipédia
Jump to navigation Jump to search

Odstranil som vetu "Nariadenie vlády SR č. 258/1996 uvádza mestské časti Bratislavy a Košíc ako položky v zozname slovenských obcí, teda ako obce." Ide o nepochopenie predmetneho nariadenia - nariadenie zaraduje obce do okresov, teda ked je tam uvedene napr. "Bratislava - mestska cast Petrzalka", rozumie sa tym obec Bratislava v rozsahu uzemia mestskej casti Petrzalka. Petrzalka nie je definovana ako samostatna obec, obcou je Bratislava, avsak kedze ta cela nie je zaradena do daneho okresu, tymto sa vymedzuje uzemie Bratislavy zaradene do predmetneho okresu (v tomto pripade Bratislava V). Toto je podporene tym ze v zmysle zakona o Bratislave (ktorym sa zriaduju mestske casti Bratislavy) je nazov mestskej casti len "Mestska cast Petrzalka", nie "Bratislava - Mestska cast Petrzalka". --95.105.234.138 09:01, 23. február 2014 (UTC)

A. Prvá časť je čisto váš osobný dohad, ktorý z textu nariadenia nijako nevyplýva. Je tam napísané zoznam obcí a žiadne ďalšie poznámky, z toho vyplýva, že tie mestské časti sú tam uvedené ako obce. A vášmu dohadu protirečí jednoduchý fakt, že v katastri nehnuteľností (aj keď si dáte urobiť výpis) dostanete hneď v hlavičke doslova toto:

  • okres - [identifikačné číslo] Bratislava III
  • obec: [identifikačné číslo] BA - m.č. NOVÉ MESTO
  • katastrálne územie: [identifikačné číslo] NOVÉ MESTO atď.

Ako vidíte, máte to tam čiernym na bielom (a tu si to môžete overiť: http://www.katasterportal.sk/kapor/vyhladavanieStavbaFormInit.do). Ak chcete čítať to nariadenie inak ako je napísané, stačí na to nejaká doklad (komentár k tomu nariadeniu alebo komentár tých, čo to predkladali) a vec by tým bola vyriešená. A potom musíte vysvetliť katastru nehnuteľností, že 20 rokov chybne vedú všetky záznamy. "Určite" to tak bude.... B. Zákon o Bratislave je separátny zákon z iného roka, ktorý s tým nariadením priamo nemá nič spoločné. Preto sa tam aj tie mestské časti volajú trochu inak. Ak ste sa chceli chytiť toho, že v Zákone o Bratislave v tých názvoch na začiatku nie je slovo Bratislava, tak vás sklamem, lebo v zákone o Košiciach sa tie mestské časti volajú zas odlišne, takže v tomto hľadáte systém zbytočne, oni tie zákony v detailoch jednoducho vôbec nezlaďovali, keď ich písali. Keby sa aj tie mestské časti v Zákone o Bratislave volali akokoľvek, vôbec nič z toho nevyplýva pre otázku, aké majú postavenie v tom nariadení; tam ste sa dopustili chyby dedukcie. C. Zákon o Bratislave v §1a prisudzuje Z FUNKČNÉHO hľadiska PRÁVOMOCI obcí tak Bratislave ako aj jej mestským častiam (Aj tu to tak máte: http://app.statistics.sk/mosmis/sk/run.html - ako obec vedú tak mestské časti, ako aj Bratislavu ako celok). To nariadenie naopak jednoducho delí územie Slovenska na časti, ktoré nazýva obce, a z tohto hľadiska uvádza mestské časti ako obce, Bratislavu ako celok ako obec neuvádza. Bronto (diskusia) 10:46, 23. február 2014 (UTC)

Aj v zozname Eurostatu sú m.č. vedené ako LAU 2 (ex NUTS 5), čiže na úrovni obcí. A naopak Bratislava (Košice) ako celok, hoci má tiež formálne priradený ŠÚJ kód na úrovni LAU 2, sa spravidla v zoznamoch obcí ani výsledkoch sčítania neuvádza ([1] [2]), inak by pre to delenie neplatilo, že územia vyšších celkov sú zjednotením nižších častí bez prienikov (a rozlohy, počty obyvateľov by neboli súčtami hodnôt pre nižšie celky). --Teslaton (diskusia) 13:50, 23. február 2014 (UTC)