Diskusia:Sakrakopec

Obsah stránky není podporován v jiných jazycích.
z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Súradnice jednotlivých orientačných bodov sú VŠETKY nesprávne!!!

Poznamka[upraviť zdroj]

Napriek tomu ze tragedia sa prihodila na Slovensku je ceska verzia wikipedie ovela obsiahlejsia (avsak s rovnakymi nepresnostami). Tiez ten nadpis sa nehodi k obsahu clanku. charles794@gmail.com --121.214.114.64 (diskusia) sa nepodpísal(a)

Svedok.

V rokoch 1961-68 som pracoval ako letecky kontrolor so zodpovednostou za civilnu letecku prevadzku nad uzemim Slovenska. Na letisku vo Vajnoroch som ucil motorove lietanie. Vo volnych chvilach som pripravoval plany na vystavbu radaroveho strediska nad Racou na Malom Javorniku (ktore bolo po asi 10 rokoch aj postavene). Prislusne preukazy mozem predlozit na poziadanie.

V den havarie bulharskeho lietadla IL-18 som mal ranajsiu sluzbu, konciacu o 1300. Od Madarska smerom do Ciech leteli dve lietadla po trase Sturovo-Nitra-Brno. Prve bolo Tu-104 Ceskoslovenskych aerolinii, a tesne za nim bulharske Il-18. Tu-104 bolo asi 10 tisic metrov vysoko, Il-18 bolo asi 8000 vysoko. Oba lety boli naprosto bezne a po prielete Brna sa oba na radiovom spojeni rozlucili a spojili sa s Prahou. Praha o niekolko minut zavolala po telefone ze obe lietadla sa kvoli hmle v Prahe rozhodli pristat v Bratislave. O niekolko minut sa tiez obe lietadla prihlasili a ziadali si instrukcie. Instrukcie boli standartne: pre lietadlo CSA letiet smerom od Brna cez Breclav do Bratislavy; pre bulharske lietadlo letiet smerom od Brna na Velke Kostolany a odtial k Bratislave (zahranicne lietadla nemali dovolene lietat nad vojenskym priestorom v okoli Malaciek). Po prielete Brna bolo lietadlo CSA niekolko kilometrov pred bulharskym lietadlom, bolo mu povolene klesat a po prielete Breclavi nadviazat spojenie s letiskom Bratislava-Ivanka pre pristavacie instrukcie. Bulharskemu lietadlu bolo tiez povolene klesat a tiez nadviazat spojenie s letiskom Bratislava-Ivanka.

O par minut mi telefonicky volala letistna veza s otazkou ze kde je to bulharske lietadlo. Odpovedal som ze podla mojho odhadu medzi Hodoninom a Velkymi Kostolanmi (nas radar bol tej chvili mimo prevadzku). O par minut mi vsak veza vola ze objavili toho Bulhara na ich radare a ze je za lietadlom CSA nad Malackami. V riadeni leteckej prevadzky na Slovensku bola vtedy situacia kedy porusovanie pravidiel, prikazov, instrukcii, vadne vysielace, prijimace, radary, atd. sa ignorovalo. Nic sa nehlasilo, ziadne dosledky sa nevyvodzovali, proste akoby sa nic nestalo. Takto bolo aj v tomto pripade hrubeho porusenia instrukcii.

Ked som o 1300 koncil sluzbu stretol som sa na chodbe s kapitanom bulharskeho lietadla. Pytal som sa ho preco neleteli cez Velke Kostolany. Odpoved znela ze cely cas boli za lietadlom CSA, pocasie bolo dobre, vraj stale to lietadlo pred sebou videli a ci je v tom nejaky problem. Nuz, poznajuc situaciu, pokrcil som plecami a siel som domov.

Byval som vtedy v Raci, asi 5km vzdusnou ciarou od letiska Ivanka. Neskoro poobede som bol vonku pre domom a pocul som ako startuje Tu-104. O chvilu som ho aj videl, letel z Ivanky smerom k Malemu Javorniku a nad ciarou Raca-Svaty Jur bol aspon 1000 metrov nad zemou. Bol jasne oziareny zapadajucim slnkom. Vsimol som si tiez ze Male Karpaty mali asi 100 metrov hruby “klobuk” mracien ktory zacinal asi od ciary vinohradov. Vosiel som do domu a hned na to som pocul motory lietadla Il-18. To je ten Bulhar, pomyslel som si. Vedel som ze ma instrukcie po starte otocit smerom na Velke Kostolany a odtial na Brno. Motory som pocul hadam minutu-dve a potom zatichli. Vzapati pocujem krik deti pred domom: ”lietadlo havarovalo”! Vybehol som von a nad “klobukom” mrakov som videl sedavy oblak stupajuceho dymu. V okamihu som vedel co sa stalo. Bezal som k blizkej fabrike (asi 100 metrov), odkial som zatelefonoval na vezu a povedal som co som videl. Dozvedel som sa ze "bulhara" nevidia ani na radare, ani im neodpoveda. Podomacky obleceny som sa rozbehol k miestu tragedie, asi 3km vzdialenemu. Ked som tam prisiel za asi 25 minut uz bola temer uplna tma, a zacinal padat prvy sneh tohorocnej zimy. Videl som vylamane stromy, vsade trosky lietadla, kusy ludskych tiel, rozmetanu batozinu, medzi tym poziare; videl som ze niet pomoci. Bezal som znova k telefonu a ivanskej vezi som oznamil co som videl. Co k tragedii viedlo som mal v mojej mysli naproste jasno, a stale mam: kapitan bulharskeho lietadla, vidiac ze sa mu nic nestalo za hrube porusenie instrukcii pocas letu do Bratislavy, rozhodol sa letiet tym istym smerom, teda smerom na Breclav a Brno. Snad aj znova videl lietadlo CSA pred sebou, tak ako pri lete do Bratislavy....

Ako som to tu opisal bol som castou celej tej tragedie. Oficialne som vsak nebol nikdy vypocuty, nikto sa ma nikdy nic neopytal, a, aka uz bola vtedy atmosfera, mi to aj vyhovovalo. Mohol by som nieco povedat co by sa nehodilo oficialnej verzii, a mal by som po kariere. Poznamka: k lepsiemu porozumeniu situacie odporucam mat pri ruke mapu.

Charles Karol Hatvani charles794@gmail.com

Poznamka[upraviť zdroj]

Od maja r. 2010 je na mieste nestastia kriz s pamatnou tabulou. Pozri reportaz v novinach http://bratislava.sme.sk/clanok_tlac.asp?cl=5365695

A este jedna poznamka[upraviť zdroj]

Niekolko viac podrobnosti o nestasti sa da najst na wikipedii v anglictine.