Diskusia:Shirley Jane Templová

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Templová?[upraviť kód]

Toto to je najhoršia varianta, keď už "nemôže" byť Temple, hoci máme napr. Andreu Vadkerti, tak by sa patrilo aspoň totálne nespŕzniť to meno. Kam zmizlo e? --Lalina (diskusia) 21:15, 24. apríl 2012 (UTC)

Naštuduj si PSP. Bronto (diskusia) 21:19, 24. apríl 2012 (UTC)

PSP, str.74, bod 2.8:

P o z n á m k a. – Cudzie priezviská známych umelkýň sa môžu (najmä vo vetnej súvislosti vyžadujúcej nominatív) ponechať v neprechýlenej podobe, napr. Gina Lollobrigida, Giulietta Masina, Nastasia Kinski, Grace Kelly, Claudia Cardinale.

Takže pokojne môže byť Shirley Temple, o Jane Fonda ani nehovorím. --Lalina (diskusia) 21:31, 24. apríl 2012 (UTC)

Otázka znela, prečo pred ová nie je e. Odpoveď si dúfam našla. Vďaka. Bronto (diskusia) 05:05, 25. apríl 2012 (UTC)

Super. Aj PSP súhlasí, naspäť na Shirley Temple. Iswikinumber2 (diskusia) 21:35, 24. apríl 2012 (UTC)


Kolega Vasiľ, prečo tvrdiť, že „“ keď nemusia byť? Ako vidíme z citátu PSP, vďaka kolegyňa Lalina, nemusia byť mená ani pseudonymami. Máš pravdu, Shirley Temple by nemala byť výnimka, máme tu celé kategórie herečiek a iných žien, čo čakajú na úpravu. Iswikinumber2 (diskusia) 21:49, 24. apríl 2012 (UTC)
Máme tu aj výnimky, ale nechcel by som dámam uškodiť a menovať ich. Iswikinumber2 (diskusia) 21:57, 24. apríl 2012 (UTC)

My TU neprechyľujeme iba vtedy, keď ide o umelecké meno. A nebudem sa o tom tisícikrát znova baviť. Bronto (diskusia) 05:02, 25. apríl 2012 (UTC)

Takže už nie Pravidlá slovenského pravopisu, ale My TU, je argument? A to je čo? MY, naše Veličenstvo? Tak buď je PSP záväzná, a tam je napísané, že priezviská (o pseudonymoch ani slovo) známych umelkýň sa môžu ponechať neprechýlené, alebo nie je záväzná, a potom ju ani nespomínajme. Ale asi je to skôr demagogická debata typu, použijem len to, čo sa mi práve hodí. --Lalina (diskusia) 13:10, 25. apríl 2012 (UTC)
PSP dávajú kvázi na výber dve možnosti, my sme z nich pred rokmi po rôznych sporoch vybrali jednu a to v istej konkrétnej podobe. Tomu sa hovorí pravidlá wikipédie. Dôvod ich existencie je taký, že nejaké pravidlá byť musia. Vďaka za pozornosť. Bronto (diskusia) 21:15, 25. apríl 2012 (UTC) P.S.: Ak sú nejaké problémy s termínom TU a dávania ho do vzťahu s wikipédiou, je vhodné obrátiť sa na slovníky alebo povolané osoby. Bronto (diskusia) 21:17, 25. apríl 2012 (UTC)
Kedy a kde sa to rozhodlo? Pravidlá sa môžu aj zmeniť. S Lalinou súhlasím. Zmeňme teda (nepísané?) pravidlá. Iswikinumber2 (diskusia) 14:32, 26. apríl 2012 (UTC)
Musel som sa z Wikipédie trochu odmlčať, ale ako som dnes hľadal, nenašiel som žiadne hlasovanie o prechyľovaní. V tomto rozhodovaní sa rozhodlo, že: Názov článku venujúceho sa umelcovi, ktorý je viac známy pod svojim pseudonymom (skráteným menom, prezývkou a pod.) sa píše prednostne pod jeho pseudonymom. V prípade Shirley Temple, ktorá sa občiansky volá Shirley Jane Temple, je teda v súlade s s tým hlasovaním ju volať Shirley Temple. V jej prípade je umeleckým menom práve Shirley Temple, nie Shirley Templeová. Iswikinumber2 (diskusia) 13:15, 4. máj 2012 (UTC)
Wikipédia nie je ideologická (ani politická, že?) platforma ani zbierka zákonov, ale tie pravidlá sú tu čisto z praktických dôvodov, takže sa predpokladá istá dobrá vôľa. To zahŕňa nesnažiť sa tu z problému vykľučkovať chytaním sa slovíčok, keď dobre vieš a každému normálnemu človeku je jasné, ako je ten text myslený. Ona sa volá aj občianskym menom Shirley Temple (alebo Shirley Jane Temple), to nie je jej pseudonym, ale jej normálne meno. Podľa tvojej logiky by naraz polovica Američaniek čo tu máme vlastne vystupovala pod pseudonymom (čo je absurdné). A ak si to z toho textu náhodou naozaj nepochopil (bohužiaľ tu nie sú ľudia, aby pre každé pravidlo rozpisovali 10 možných problematických prípadov), tak ti oznamujem, že sa to tu tak chápe, alebo to tam treba dopísať. A vybral si si zlý príklad na vynechanie -ová, pretože špeciálne táto pani je známa u nás ako veľvyslankyňa, takže je vyslovene známa aj s tým - ová.Bronto (diskusia) 19:29, 4. máj 2012 (UTC)
Rád by som súhlasil, že Wikipédia nie je ideologická ani politická, ale čím ďalej tým viac si uvedomujem naše limity. Wikipédia tiež nie je Zbierka zákonov. Napriek tomu tu nejaké pravidlá dodržujeme a potom zase nedodržujeme (ako je zrejmé aj z predošlej diskusie). Netvrdím, že Shirley Temple je pseudonym. Je to umelecké meno založené na jej občianskom mene (ktoré takisto, ako si vyššie poznamenal, nenesie príponu -ová). Hlasovanie, ktoré som spomínal sa týka nielen pseudonymov, ale aj skrátených mien, prezývok atď. V našom prípade ide o skrátenú formu Shirley Temple občianskeho mena Shirley Jane Temple. Čo sa týka ostatných Američaniek tak absurdná situácia sa dá opraviť a Američankám (a dámam iných národností) opraviť meno na také, ktoré používajú a občianske meno uviesť ako poznámku do článku. Iswikinumber2 (diskusia) 10:26, 5. máj 2012 (UTC)
Vidím, že som sa mýlila, môže byť horšia varianta. Takýto nezmysel nemá nikto. --Lalina (diskusia) 23:05, 8. máj 2012 (UTC)
Apropos, pápež... Mali by sme ich všetkých zaradiť podľa občianskeho mena, začínajúc od Joseph Aloisius Ratzinger. Iswikinumber2 (diskusia) 15:18, 9. máj 2012 (UTC)
Radšej to ani nehovor, lebo sa toho ešte niekto chytí. Už sme tu mali zopár nezmyselných presunov a názvov, takže by to nebolo nič nové. Fakt, že konkrétne o tejto žene nie je článok kvoli jej diplomatickej profesii, ale hereckému pôsobeniu, asi radšej poniekorí prehliadajú, lebo sa im nehodí do kariet. --Lalina (diskusia) 22:07, 9. máj 2012 (UTC)
Máš pravdu. Aj keby bol celý článok o diplomacii, aj tak by nebolo vhodné prechyľovať. Iswikinumber2 (diskusia) 13:28, 10. máj 2012 (UTC)