Diskusia s redaktorom:Tbc42

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
@all: Pridal som do svojho redaktorského priestoru podrobné informácie o celom projekte. Snáď to trochu lepšie objasní náš cieľ a úmysel (-; a snáď mi dáte aspoň trochu za pravdu, že by to v konečnom dôsledku mohlo byť pre Wikpédiu prínosné. Tbc42 11:05, 30. október 2009 (UTC)

Vec: Diskusia o školách[upraviť kód]

Takže, v prvom rade musí článok spĺňať podmienky Wikipédia:Wikipedická významnosť. To však články o stredných a základných školách spĺňajú len vzácne, škola ako taká musí mať väčšiu encyklopedickú významnosť ako to, že je to škola. Články o stredných a základných školách preto - až na vzácne výnimky - patria do článkov o príslušných obciach. Je to z rovnakého dôvodu, ako tu nemáme články o miestnych úradoch, kultúrnych domoch, poliklinikách či domovoch dôchodcov. Chápem Váš dobrý umysel a u mňa osobne máte hlboké uznanie za snahu spropagovať Wikipédiu ako učebnú pomôcku a zdroj informácií, ale práve preto sa ju snažíme udržať na určitej encyklopedickej úrovni. Je pravda, že nie celkom vždy sa nám to darí (ja osobne som napr. zásadne proti prítomnosti článkov o futbalistoch či hokejistoch, ktorí nehrali aspoň za reprezentáciu). Informácie o škole preto podľa našeho názoru i s prihliadnutím na vyššie uvedené patria do článku o obci. --Rádiológ 10:02, 27. október 2009 (UTC)

Je to vec pohľadu, napríklad ja som zásadne za články o všetkých stredných školách na Slovensku. --Wizzard 10:05, 27. október 2009 (UTC)
Wizzard má pravdu v tom, že bohužiaľ zatiaľ žiadne konkrétne pravidlo neupravuje to, či škola má alebo nemá mať samostatný článok (pretože na pripravované pravidlá sa z vysoka kašle). Na druhú stranu väčšina tých článkov, ktoré sa tu objavili, boli buď skopírované informácie z webu školy (čo Wikipédia vyslovene zakazuje), alebo boli tak krátke, že si samostatný článok jednoducho nezaslúžia. --Rádiológ 10:11, 27. október 2009 (UTC)
V tejto veci už vedieme diskusiu inde, reagoval som tam. Tbc42 10:44, 27. október 2009 (UTC)

Wiki a študenti[upraviť kód]

Keď Vás tu už máme, tak hneď využijem príležitosť: mohli by ste učiteľom prízvukovať, že by nebolo od veci informovať žiakov o veciach ako sú autorské práva, internetový vandalizmus a anonymita. Máme tu trvalé problémy s nepochopnením týchto vecí a opakovaným porušovaním autorských práv a vandalizmom zo strany študentov mnohých základných a stredných škôl. Už to viedlo miestami i k tomu, že bolo nutné natrvalo zablokovať anonymné editovanie Wikipédie z niektorých ustanovizní. --Rádiológ 10:18, 27. október 2009 (UTC)

Pôsobím ako vysokoškolský učiteľ na Univerzite Komenského. S mnohými problémami, hlavne okolo autorských práv sa stretávam doslova denne, a to aj u vysokoškolských študentov. Zdá sa, že v našej spoločnosti je niečo nesprávne, keď naša mládež nielen že nemá rešpekt, ale ako keby si tento problém mnohokrát vôbec neuvedomovala. Žiaľ naše školstvo nezahŕňa takmer žiadnu organizovanú výchovu k týmto veciam, a tak je to len na konkrétnych učiteľoch, ako si s tým poradia. Môžete sa ale spoľahnúť na to, že my im tieto problémy pripomíname (keď už tú vzácnu príležitosť máme). Zároveň viem, že mnohí s ktorými som sa mal možnosť o tom baviť sú v tejto veci uvedomelí, ale je možné, že ide len o špičku ľadovca. Tbc42 10:53, 27. október 2009 (UTC)
Ďakujem!!! Máte bohužiaľ pravdu, a už sa to ani nedá zvaľovať na minulý režim. --Rádiológ 11:06, 27. október 2009 (UTC)
Do istej miery to tam asi korene má. A v následnom vývoji po roku 1989, kedy dostal priestor individualizmus, oportunizmus, a iné -izmy (-; Nijak inak si to neviem vysvetliť... Tbc42 11:14, 27. október 2009 (UTC)
tvoja reakcia na diskunej stránke redaktora Vasil - významnosť u článkov nie je daná, dohodne si ju komunita wikipedie, ak je rozdielny názor na niečo tak sa to rieši zvyčajne hlasovaním, tiež si myslím že stránky o stredných školách by sem mali patriť, sú určite veľmi dobrou pomôckou. ahoj a vela zdaru s wiki --Peter439 11:52, 29. október 2009 (UTC)
a ešte jedna rada, prečítal som si trochu viac diskusií, tak že sa mi trochu rozvidnieva, ak zadávate "žiakom" zadanie prosím nech bezpodmienečne dodržiavajú zásadu, že doslova skopírovaný text z inej internetovej stránky je porušenie autorského zákona (to neplatí pre texty z wikipedie, napr. anglickej, českej,... ). Čiže text musí byť napísaný vlastnými slovami, je velmi vhodné u historických udalostí ich nejako podložiť (napísať referenciu kde sa to spomína, samozrejme použiť hodnoverný zdroj). Dalším problémom bolo vytváranie takzvaných jednovetných článkov, ktoré sa nepovažuju za dostatočné, preto sa neskôr mažú. Bolo by velmi vhodné keby prispievatelia dodržiavali štruktúru už existujúcich článkov, prípadné rozšírenie nie je na škodu, ako inšpirácia môžu služiť naše stránky alebo sa pozrite na cs, en wiki a podobne. este raz vela zdaru s wiki --Peter439 12:33, 29. október 2009 (UTC)
Naši „žiaci“ sú učiteľmi na stredných a základných školách, napriek tomu, že u nich očakávame isté povedomie o problematike autorských práv, nenechali sme nič na náhodu a dôsledne sme ich o tom poučili, citujem z usmernenia k zadaniu: „Vyhnite sa priamemu kopírovaniu textov z iných webových stránok. Pokiaľ na tieto texty nemáte autorské právo, je to proti pravidlám Wikipédie. Pokiaľ ste držiteľom autorského práva, budete to musieť administrátorom Wikipédie zdokladovať.“ Tbc42 12:55, 29. október 2009 (UTC)
Myslím si, že dohoda v komunite je dôležitá, napriek tomu v smernici o významnosti sa uvádza: „Významnosť neurčujú priamo redaktori Wikipédie. Zahrnutie témy do Wikipédie je odrazom toho, či o téme pojednávajú spoľahlivé uverejnené práce.“ Zároveň, keď si túto smernicu poriadne preštudujeme, a keď uvážime veľké množstvo článkov, ktoré neuvádzajú žiadne, alebo takmer žiadne sekundárne zdroje, je jasné, že ide o náročnú požiadavku. Jednak je náročná na pochopenie, jednak na formálne naplnenie. Preto mi príde neveľmi wikipediánske zamávať nevýznamonosťou pred nosom nováčikovi, bez toho aby sme mu to aspoň trochu vysvetlili. O to mi išlo v diskusii s Vasiľom. Tbc42 12:49, 29. október 2009 (UTC)
tiež sa mi nepáči príliš "prudký" prístup niektorých skusených redaktorov voči nováčikom, ktorí sa ešte len učia.--Peter439 12:57, 29. október 2009 (UTC)
skúste svojim žiakom fakt vysvetliť, že aj doslovné skopírovanie jedného odstavca je porušenie autorského zákona vid. Gymnázium Milana Rastislava Štefánika, v google sa na to dá prísť tak ľahko.--Peter439 16:37, 29. október 2009 (UTC)


Mimochodom skúste svojim žiakom vysvetliť aký je rozdiel medzi:

  • redaktorskou stránkou - je určená na prezentáciu redaktora - prispievateľa,
  • diskusnou stránkou redaktora - služi na diskusiu s konkretnym redaktorom
  • diskusnou stránkou článku - služi na rešenie problémov a diskusiu ku konkretnému článku
  • a stránkou článku wikipédie

predpokladám, že ani vy nemáte velké skusenosti (kedže vaša redaktorská stránka je zatial prázdna :-) ). Všimol som si že vela nových redaktorov nevie ako vytvorit nový článok a začínaju ho vytvárať na svojej redaktorskej stránke - čo je zle. --Peter439 09:40, 30. október 2009 (UTC)

Ešte jednu pripomienku k vášmu projektu, vytváranie článkov o stredných školách si myslím že je v poriadku, čo sa týka vytvárania článkov o základných školách - je to otázka názoru o významnosti. V tomto prípade sa často dostávame do situácie že obec Ľutina má vytvorený dvojvetný článok, avšak základná škola, ktorá je v tejto obci má článok velmi obsiahly, čo nie je na škodu, len sa natíska otázka či by nemohli najprv popracovať na článku o svojej obci?, kde by bol odstavec o škole, ak táto škola je fakt významná a zasluži si samostatný článok, tak prosím nech ho má.--Peter439 10:11, 30. október 2009 (UTC)

Ide o dištančný e-learningový kurz (viac info), takže žiaľ nemám možnosť postaviť sa pred našich "žiakov" a niečo im nakazovať. Môžem ale vydať ďalšie usmernenie. Vďaka za tipy, nejak to spracujem, aby to malo ucelenejšiu formu, a zavesím im to k zadaniam. Počkám ale ešte ako sa vyvinie idea s wikiprojektom (viď nižšie) aby tých usmernení zasa nebolo príliš veľa. Akékoľvek ďalšie rady a nápady sú viac než vítané! Tbc42 12:15, 30. október 2009 (UTC)

Projekt[upraviť kód]

Ahoj, na podobné veci ako máš v úmysle, by som odporučil Wikipédia:WikiProjekt, kde sa dá prípadne koordinovať činnosť. Aj keď som stále proti "nútenému" redaktorstvu, takto to aspoň získa nejakú oficiálnejšu formu. --peko 10:53, 30. október 2009 (UTC)

Toto je výborný nápad. Škoda, že som o wikiprojektoch nevedel viac keď sme zadanie minulú sobotu zadávali. Ak tomu správne rozumiem, bolo by možné postupovať tak, že stránky by teda boli vytvárané v samostatnom namespaci, a následne by boli do Wikipédie prenesené len vybrané stránky dostatočnej kvality? Prípadne invormácie z nich... V princípe nie som proti, aby sme wikiprojekt vytvorili aj zabehu našej úlohy a uľahčili tak prácu redaktorom. Sú na to potrebné nejaké špeciálne práva? Zároveň:
  • ja nemôžem od základu zabehu zmeniť naše zadanie, ale môžem vydať ďalšie usmernenie, v ktorom odporučím aby nové stránky vytvárali vrámci namespace wikiprojektu...
  • myslíš, že by redaktori wikipédie, ktorí v súčasnosti tie kontroverzné stránky o školách vymazávajú, ich miesto toho mohli presunúť pod príslušný namespace? Teda v prípade, že si niekto neprečíta usmernenia a vytvorí stránku priamo vo Wikipédii, žiaľ aj takí zrejme budú, ale verím, že väčšina sa spamätá hneď...
-- Tbc42 12:07, 30. október 2009 (UTC)
Nie, nie. S namespace to nemá nič spoločné. Články sú v normálnom namespace (iba samotný projekt hje vyčlenený v namespace Wikipédia), slúži to skôr na koordináciu činnosti. Teda samotné zadanie by mohlo byť vypracované ako projekt o slovenskom školstve (keď to zoberieme zoširoka), ktoré by obsahovalo definíciu cieľa (napr. spracovať články o školách), posúdenie významu jednotlivých škôl, históriu školstava ns Slovensku ako takú... Vy by ste sa definoval ako koordinátor projektu (možno sa pridá aj nikto služobne starší). A špeciálne práva na vytvorenie projektu netreba. Prípadne by sa mohli vaši frekventanti najskôr obrátiť na správcu projektu, nech ich usmerní, kde by mal byť ich príspevok (či ako samostatný článok, alebo iba ako zmienka v článku inom). --peko 12:17, 30. október 2009 (UTC)
Skús(te) si ten projekt zatiaľ načrtnúť na nejakú podstránku, môžme na tom popracovať spolu (aj keď nesľubujem stálu účasť, ale s definíciou ti (Vám) pomožem. --peko 12:25, 30. október 2009 (UTC)
Btw, ak súhlasíš(te), kľudne si (ďalej) tykajme (-; Keď mi vykajú mám z toho vždy blbý pocit (-; Tbc42 12:35, 30. október 2009 (UTC)
Tak som to zle pochopil, sorry. Tým pádom ale asi padá tá možnosť oddelenia vkladaných stránok od hlavného namespace Wikipédie. Pre potreby nášho kurzy nie je wikiprojekt nutne potrebný, lebo všetky inštrukcie sú priamo na našom e-learningovom portáli. Užitočný by bol pri následnom ďalšom rozvíjaní tejto tematiky vo Wikipédii. Zatiaľ to teda nechám tak, po skončení našej úlohy možno ten portál spácham ja, alebo možno niekto iný. Ak ma dovtedy neprejdú ideály a ilúzie vzhľadom na to, ako tu mnohí pochybujú o užitočnosti encyklopedických informácií z oblasti školstva... Teda ide o to... že kým my ho načrtneme, zadanie skončí, radšej im doplním inštrukcie cez náš e-learning portál, tak ich skôr nájdu... Tbc42 12:35, 30. október 2009 (UTC)
Resp. nebránim sa tomu absolútne vôbec, len som chcel povedať, že tento týždeň už to nestihnem ani keby som čo chcel. Budúci týždeň si na to snáď nájdem čas. Keď to pojmeme ako wikiportál pre celú tématiku pre slovenské školstvo, snáď sa pridajú ostatní redaktori, ktorí sa jej venujú... Všimol som si, že ich je dosť. Ešte raz vďaka za nápad. Tbc42 12:39, 30. október 2009 (UTC)
OK, rámec projektu som vytvoril tu, tak sa s tým vyhraj ak chceš. Opakujem, s technickou stránkou realizácie môžem pomôcť (ak budem vedieť - napr. infoboxy o školách a pod.), s posudzovaním by som nerád - školstvo nie je moja parketa (aj keď oficiálne hej). --peko 13:22, 30. október 2009 (UTC)