Dmitrij Anatolievič Medvedev

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Šablóna:Prezident Dmitrij Anatolievič Medvedev (* 14. september 1965, Leningrad, ZSSR) je ruský politik, tretí prezident Ruskej federácie.

Život

Mladosť

Jeho otec Anatolij Afanasievič Medvedev, bol profesorom na Leningradskom technologickom inštitúte. Matka Julia Veniaminovna rodená Šapošnikovová je filologička, prednášala na Pedagogickom inštitúte A.I. Gercena, neskôr pracovala ako sprievodkyňa v múzeu. Dmitrij Anatolievič Medvedev sa narodil 14. septembra 1965 vo vtedajšom Leningrade, dnešnom Petrohrade. Bol jediným potomkom v rodine. Spolu s rodičmi žil v byte v robotníckej štvrti Kupčino na okraji Leningradu. Študoval na právnickej fakulte vtedajšej Leningradskej štátnej univerzity, na katedre občianskeho práve. Zaujímal sa o vzpieranie, v ktorom aj reprezentoval školu.

Začiatok profesionálnej kariéry

V roku 1990 tu dokončil svoju ašpirantúru a získal titul kandidát vied. V rokoch 1990 až 1999 vyučoval na Leningradskej univerzite, tú v tom období premenovali spolu s mestom Petrohrad. Súčasne v rokoch 1990 až 1995 pracoval ako poradca Petrohradského magistrátu Anatolija Sobčaka, kde pôsobil na oddelení pre styk s verejnosťou. Bol bezprostredným podriadeným Vladimíra Putina. V Smoľnom vypracovával zmluvy, dohody a investičné projekty. Bol na stáži v orgánoch samosprávy v Švédsku. V roku 1998 sa stal predsedom správnej rady Bratského lesopriemyselného kombinátu, veľkého priemyselného komplexu zaoberajúceho sa ťažbou a spracovaním dreva.

Vstup do vysokej politiky

Počas roku 1999 sa dostal spolu so skupinou ľudí z Petrohradu, ktorú priviedol Vladimir Putin po odstúpení Jeľcina, do vrcholových štátnych postov v Moskve. Od júna roku 2000 bol predsedom správnej rady firmy Gazprom.

Toho istého roku sa tiež stal vedúcim kancelárie prezidenta Ruskej federácie, viedol predvolebný štáb Putina. Od 14. novembra 2005 bol námestník predsedu vlády Ruskej federácie. 10. decembra 2007 vyhlásila strana Jednotné Rusko a viaceré ďalšie strany, že podporia jeho kandidatúru na post prezidenta vo voľbách v roku 2008.

7. marca 2008 vyhral v prezidentských voľbách, keď získal 70,28 % právoplatných hlasov voličov. 7. mája 2008 nastúpil na post prezidenta Ruskej federácie.

Osobný život

Medvedev sa v roku 1982 oženil so svojou láskou z detstva Svetlanou Vladimirovnou Linnikovou. V roku 1996 sa im narodil syn Iľja.

Medvedev má rád hard-rock, je milovník kapiel Deep Purple, Black Sabbath, Pink Floyd a Led Zeppelin. Zbiera aj ich originálne vinylové platne a sám o sebe hovorí, že vlastní všetky nahrávky Deep Purple. Tieto kapely počúval ešte ako mladý, zbieral ich nahrávky aj v období, kedy sa tieto kapely nachádzali na čiernom liste štátom zakázaných prejavov západnej kultúry. Vo februári 2008 sa Medvedev spolu so Sergejom Ivanovom ukázal na koncerte Deep Purple v Moskve.

Napriek nabitému programu sa najmenej hodinu ráno a hodinu večer venuje plávaniu a návštevám posilňovne. Podľa viacerých názorov je Medvedev človek miernej povahy s mierne liberálnymi a pragmatickými názormi, schopný organizátor a priaznivec Vladimira Putina.

Zdroje

  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku na ruskej Wikipédii (číslo revízie nebolo určené).
  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku na anglickej Wikipédii (číslo revízie nebolo určené).

Iné projekty