Preskočiť na obsah

Dobro (hudobný nástroj)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Dobro

Dobro je rezofonická, rezonátorová alebo rezonančná gitara, vynájdená v r. 1929 slovenským rodákom Johnom Dopyerom. Pôvodne vzniklo z požiadavky na hlasnejšiu gitaru, vďaka kovovému rezonátoru však získalo dobro napriek podobnému vzhľadu špecifické zafarbenie zvuku.

História vzniku[upraviť | upraviť zdroj]

Johna Dopyeru, výrobcu strunových nástrojov v Los Angeles, zaujímali možnosti zosilnenia zvuku týchto akustických nástrojov (elektronické snímače boli vynájdené až neskôr). Prvým jeho pokusom boli husle s kovovým rezonátorom, lievikovitým zosilňovačom z Edisonovho fonografu. Potom sa pokúsil zosilniť zvuk gitary a to sa mu podarilo na celokovovej gitare s poniklovaným korpusom vyrobeným zo zliatiny(70% medi a 30% zinku) s tromi rezonátormi umiestnenými na korpuse. Ďalšie pokusy ukázali, že najlepší zvuk má gitara s tenkými rezonátormi z postriebreného hliníku. V októbri r. 1926 požiadal John o svoj prvý patent a spoločne s bratmi za finančnej podpory investorov začali s výrobou "National Tri-Plate Style 1", ako sa tento nástroj nazýval, vo firme National Strings Instrument Corporations s 22 zamestnancami. Pre roztržky z tejto firmy spolu s bratom odišli a založili r. 1929 svoju vlastnú firmu Dobro Manufacturing Company, kde vyrábali už naozajstnú rezofonickú gitaru s dreveným korpusom a novým designom, ktorú si dal John patentovať rok predtým. Názov pre nástroj, ktorý sa v nej vyrábal predovšetkým  – DOBRO – vznikol spojením začiatočných slabík slov DOpyera BROthers (bratia Dopyerovi). Tento názov sa natoľko ujal medzi hudobníkmi, že sa tak začal nazývať všebecne tento typ hudobných nástrojov bez ohľadu na výrobcu.

Hra na dobre[upraviť | upraviť zdroj]

Klasický štýl[upraviť | upraviť zdroj]

Na dobro s klasickým krkom, aký má španielska gitara, sa hrá aj podobným štýlom (najčastejšie v jazzovej hudbe).

Slide štýl[upraviť | upraviť zdroj]

Slide štýlom sa hrá podobne ako napr. na slide gitaru, kde sa k hre používa rúrka buď nastoknutá na prst, alebo uchopená prstami a stláčajúca struny. Pri tomto spôsobe sa drží dobro vodorovne zavesené alebo položené na kolenách hudobníka.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

  • RADVÁNYI, Peter; KALINICS, Milan J.. Dobro – hudební nástroj a jeho historie [online]. BlueGrass CZ, 1999, rev. 2009-10-04, [cit. 2013-01-01]. Dostupné online. Archivované 2015-11-24 z originálu. (po česky)

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]